Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
dd by mnelo, jak jsem se nekde docetl ,jit udelat image, ktery by se mohl prenest na libovolny disk. jenze jsem neprisel na to jak ho prinutit, aby nepribiral do image taky volne misto. Cimz mi vznikne image o velikosti 15GB a to nepotrebuju.tarem jenze nevim, ktere adresare balit a ktere ne. Je mi jasne, ze to budu muset balit v single modu, ale jak?
mount / -o remount,ro tar ... mount / -o remount,rwNemusíš zálohovat obsah /var/run, /var/tmp a /tmp, jen se ujisti, že adresáře samotné tam mít budeš. Tj. po rozbalení bude např. /tmp prázdý, ale bude mít správně nastavená práva a podobně. Co se týče /dev, zálohovat ho nemusíš, ale pro případnou obnovu je lepší mít v záložní kopii vytvořený fungující verzi. Navíc je to malinké, takže nemá smysl to moc řešit. No a nakonec taru řekni, ať neleze na ostatní filesystémy, čímž vyřadíš ten zbytek (/proc, /sys, další disky, atd.). Pak se ještě najdou další věci, které je možné oželet, ale to pak už je lepší si jen dumpnout seznam nainstalovaných balíčků a pak odzálohovat /etc, /home a /var/lib.
Tiskni
Sdílej: