Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
net setlocalsid
je treba zadat na Windows stanicich nebo se jedna o parametr pro kazdeho uzivatele v konfiguraci Samby? Nebo je to neco jineho net setlocalsid
je třeba zadat na novém PDC (stroji se Sambou). Windows totiž doménu a uživatele neidentifikují podle jména domény, ale právě podle SID (security identificator). Musíte tedy zjistit SID stávající domény (např z nějakého stroje v síti takhle: srv1:~# smbpasswd -X TEST
SID for domain TEST is: S-1-5-21-4114446979-1452487925-2869499296
) a získaný SID pak nastavit na novém PDC.
net getlocalsid TEST
c:\Documents And Settings
, odtud je můžete zkopírovat na nový server - tam kde budete mít profily, ve výchozí konfiguraci Samby je to ~/profile/
- tedy v domovském adresáři uživatele.
Pokud už do původní sítě není přístup, dá se SID možná zjistit tak, že u si offline kopií v c:\Documents And Settings
otevřete Vlastnosti - Zabezpečení a zde místo jmen uživatelů uvidíte číselné kódy - to jsou SID uživatelů. No a počátek SID uživatele až k poslední pomlčce je SID jeho domény. Zkuste to, nevím, jestli to tak přesně bude fungovat, teď nemám kde to odsimulovat.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
. V nem je pro kazdeho uzivatele jeden vnoreny klic se SIDem misto nazvu. Obsahem tohoto klice jsou udaje, podle kterych je mozno identifinkovat uzivatelske profily.net setlocalsid
.
Tiskni
Sdílej: