Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
10.0.0.0 - 10.255.255.255 172.16.0.0 - 172.31.255.255 192.168.0.0 - 192.168.255.255Pokud ano, tak mate neverejnou IP adresu a mezi vami a internetem stoji router, ktery provadi preklad verejne IP adresy na neverejnou tedy NAT (Network Address Translation). Toto muze byt nejaka krabicka u vas doma, napriklad ADSL modem, nekdy i AP a pod. Na takovem routeru pak muzete zkusit presmerovat jednotlive porty na IP adresu vaseho PC. Jak konkretne se urcite dozvite z manualu k vasemu routeru. Je ale mozne, ze neverejnou IP adresu vam pridelil uz poskytovatel internetu. Potom je situace zpravidla horsi. Tam uz veci nemate plne pod kontrolou. Ekiga a podobne SIP programy by ale NATem mely umet prochazet. To ze si presmerujete porty by ale podle me mohlo zjednodusit komunikaci s ustrednou a ulehcit udrzeni spojeni. Jak jsem jiz napsal vyse, je dobre presmerovat nejen port 5060 coz je typicky port po kterem probiha SIP komunikace, ale take nejaky rozsah portu pro RTP data. Melo by stacit napriklad sto portu nekde z rozsahu 16000 az 17000, nejsem si ale ted jisty, jestli toto umi Ekiga nastavit. Pokud mate stale problemy vrele bych doporucil nejake VoIP zarizeni, jako je napriklad SPA 3102 a pod. Komfort telefonovani se vyrazne zlepsi
Tiskni
Sdílej: