Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
/etc/network/intefaces se mi nepodařilo rozjet, používám k připojování k wifi NetworkManager. S tím souvisí jeden problém. Když použijou jakoukoli jeho nadstavbu (pro Gnome i pro KDE), tak v KDE nemohu nějakou dobu pracovat s diskem. Např. otevřu konqueror a mohu browsit na internetu. Pokud si ale chci v Konqueroru zobrazit třeba Domovský adresář, tak Konqeror přibližně na 10 minut zamrzne a pak teprve se dostanu ke svým souborům. Stejně se chovají všechny QT aplikace při vyvolání Save/Load dialogu. Na několik minut zamrznou a pak najednou chvíli jedou. Zkoušel jsem to vyřešit restartem Xek a při následném nabíhání KDE se vždy počítač na několik minut zastaví při "Inicializaci periférií". Pomůže až restart, nebo čekat...
Pokud třeba na přednášce jen píšu v Openoffice, tak zhruba po hodině problémy úplně odezní a počítač funguje normálně.
Používám Debian Testing. Je to trochu zvláštní problém, ale kdyby náhodou někoho napadlo cokoliv, co by pomohlo, byl bych vděčný.
Milan
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: