Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
jj lama se ji louska, ale do 222 ma daleko.222:pokud to vyresi muj problem i pokud ne dekuji, omrknu zitra a napisu hezky vecerJde o to, jakým způsobem se v Linuxu a konkrétně v Mandrivě instalují nové programy. Navrhuji vám vydržet tu chvíli, než se s tím seznámíte, s OOo verzí 2.04, neboť pochybuju, že tak životně nutně potřebujete tu novou Obecně vám poradím, zkoušejte to vždy přes správce programů (v grafice), případně přes urpmi (viz příručka) v terminálu. Předtím si patrně musíte přidat nové instalační zdroje (repozitáře na FTP serverech), které obsahují i nejnovější verze OOo (které ale nemusí být ještě úplně odzkoušené). Program pak nainstalujete tak, že ho zaškrnete v seznamu a stisknete tlačítko Nainstalovat, anebo napíšete v terminálu urpmi openoffice - v obou případech se vám to nainstaluje samo včetně případných požadovaných závislostí - toto je jen velmi obecně řečeno, najděte si prosím přesný postup a nejdřív si všechno pořádně nastavte (hlavně ty zdroje)! Pokud se to provádí správně, je instalace a upgrade programů v Linuxu většinou o mnoho pohodlnější než např. ve Windows. Potíž nastane, když se pokusíte aplikovat postupy, na které jste si zvykl ve Windows - to většinou nedopadne dobře
su
3. Přepnout se do adresáře, kde je rozbalená instalace s tím novým OpenOfficem:
cd /home/moje_jmeno/tmp/OpenOffice.org/RPMS
4. Nainstalovat všechny rpm balíky
rpm -Uvh *.rpm
5. Nainstalovat desktop integration, aby se OpenOffice objevil v menu apod.
rpm -Uvh desktop-integration/openoffice.org-mandriva-menus-2.1-6.noarch.rpm
Místo toho 2.1-6 je třeba použít tvůj skutečný název podle verze, kterou instaluješ.
6. Po odhlášení/přihlášení by se měly objevit záznamy v menu.
mam zpracovat dokument napisany v M$ Office a 2.0.4 ho zobrazi rozhozeny,musim tedy upgredovat. takze neni to nezpracovat = umrit, ale dulezity to jeJe sice možné, že nová verze to naimportuje lépe, ale spoléhat se na to nedá.
takze zkusim se podivat kde je to naistalovany, prosim kde je neco jako program files ?Není. UNIXová hierarchie souborů vypadá úplně jinak. Dotaž se balíčkovacího systému, kde jsou soubory patřící balíku: rpm -ql <název_balíku>
jinak nechapu proc to nejde spustit z konzole jako Writer, zkouseno kdyz tam byly jeste OOo 2.0.4 a byl jsem jako rootProtože binárka se jmenuje "oowriter" nebo "swriter", ale určitě ne "Writer". A spouštět takovou krávu pod rootem není rozumné.
[root@computer2 tom]# rpm -ql openoffice.org-writer-2.2.0-9124.i586.rpmrpm -ql openoffice.org-writer
/opt/openoffice2.x
Tam bude asi jeste podadresar ~/bin
a tam nekde bude binarka swriter
. Protoze mne na MDV 2007 Desktop intagration nejak nefungovalo, upravil jsem si ikonky tak, aby ukazovaly na tyto binarky (swriter, scalc, nebo tak nejak).
Mam ale starsi verzi, mozna se ted ony spustitelne binarni soubory jmenuji jinak.
Tiskni Sdílej: