Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
Binární balíčky v Gentoo podle konvence portage končí na "-bin", a jsou k dispozici jen pro programy které se se kompilují "příliš" dlouho (openoffice, GHC, firefox etc.)
Co se týká slotů, tak ty jsou záležitostí ebuildů: proměnná SLOT="nějaký_slot"
(SLOT=""
vypne "slotování" pro tento balíček, SLOT=0
znamená nepoužít slot).
GRP == Gentoo Reference Platform (http://gentoo-wiki.com/GRP)
Jinak checkinstall jsem používal na rpm distrech aby se do db rpm zapsal záznam o instalaci programu, který jsem tam instaloval ze zdrojáku, na Gentoo jsem se s tím nikdy nesetkal. RPMka se tam dají taky instalovat: app-portage/epm
Na druhou stranu, pro uživatele Gentoo by neměl být problém napsat si vlastní ebuild, a tam se s např. s *.RPM vyrovnáte snadno příkazem unpack
# cat xXx.ebuild
...
src_unpack() {
if [ "${A}" != "" ]; then
unpack ${A}
fi
}
...
Tiskni
Sdílej: