Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Na nasi siti resime otazku nasazeni Mikrotiku do site. Na siti pouzivame OSPF dynamicke routovani, ktere zprostredkovava Quagga (popr. Zebra). A protoze chceme nekde nasadit Mikrotik, je treba slinkovat heterogenni casti Linux a Mikrotik.
Coz se mi momentalne nedari. Zkousel jsem Mikrotik nastavit podle manualu na netu, ale bezuspesne. Mikrotik je pripojen k Linux routeru, ktery v siti bezproblemu funguje, ale jeho routy proste neprebere..
Tedy mam otazecku - je Mikrotik a Linux, co se tyce dyn. routovani, funkcni par? Pripadne by se mi hodily nejake tipy..
Diky.Quagga v. 0.99.6
Mikrotik v. 2.9.38 (podle WinBoxu)
Routery mezi sebou na urovni OSPF demonu nekomunikuji, na urovni TCP funguji ook. Takze jak jsem jiz psal, sousedske vztahy navazany nejsou. Oba demoni maji shodne casy (timeout, deadinterval..)
Neighbor ID Pri State Dead Time Address Interface RXmtL RqstL DBsmL 10.30.0.12 1 Init/DROther 36.801s 10.30.1.4 eth0:10.30.1.1 0 0 0Ale mikrotik v neighbors linux nema :(. Mikrotik:
/routing ospf print router-id: 10.30.0.12 distribute-default: if-installed-as-type-1 redistribute-connected: as-type-1 redistribute-static: as-type-1 redistribute-rip: no redistribute-bgp: as-type-1 metric-default: 1 metric-connected: 20 metric-static: 20 metric-rip: 20 metric-bgp: 20 /routing ospf interface print 0 interface=ether1 cost=10 priority=1 authentication-key="" network-type=broadcast retransmit-interval=5s transmit-delay=1s hello-interval=10s dead-interval=40s /routing ospf neighbor print router-id=10.30.0.12 address=10.30.1.4 priority=1 state="2-Way" state-changes=0 ls-retransmits=0 ls-requests=0 db-summaries=0 dr-id=10.30.1.4 backup-dr-id=0.0.0.0 /*zkraceny Linux ospf.conf*/ router ospf ospf router-id 10.30.0.1 redistribute connected metric-type 1 redistribute static metric-type 1 network 10.30.1.0/27 area 0 ! neighbor 10.30.1.4 ! distribute-list confil out connected access-list confil permit 10.0.0.0/8 access-list confil deny anyOboje mi pripada OK, az na to, ze to jako celek nefunguje..
Tiskni
Sdílej: