Něco málo přes 10 let (3763 dnů) od vydání verze 1.0 byla vydána nová verze 4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Section "Device" Identifier "ATI Radeon 9000" Driver "radeon" BusID "PCI:1:0:0" EndSectionTo, že jede monitor na 60 Hz je nejspíš VESA driverem, AOC 7a+ by se měl nadetekovat bez problémů. Zkontrolujte sekci "Monitor", jestli tam máte něco jako
HorizSync 30.0 - 95.0 VertRefresh 50.0 - 160.0
Ty nové ovladače mam a právě ty mi nefungují. Dal jsem si tedy pozor na nastaveni horiz. a vert.frekvence, zkoušel jsem to asi 10x, ale pořád to nefunguje.
Nepochopil jsem, jakej "Refreš" si změnil. ?? Předpokládam v souboru XF86Config-4. Zkoušel jsem ho procházet a měnit některé věci, ale nerozchodil jsem to
Na myš mi to tam hází také chybu, ale to teď není důležíté.
Zkoušel jsem i jiné ovladače než Vesa (Radeon, ATI,..) ale ať tam dam cokoli, tak Xka nenaběhnou a vypisuju to pořád stejnou chybu...
(II) Primary Device is: PCI 01:00:0
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI:1:0 found
(EE) No devices detected.
Fatal server error:
no screens found
Místo toho 'fglrx:' tam bylo třeba 'RADEON:'
Nuže, rád bych čtenáře abclinuxu znova poprosil o pomoc, nevím co s tím. Nechci sem kopirovat celej XF86Config-4, kdyby byl někdo tak ochotný, poslal bych mu ho emailem (a mohl by mi napsat, kde je chyba)
Tiskni
Sdílej: