Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Ahoj, mam takovy tezko resitelny problem. Asi pred sesti lety se mi dostala do rokou kniha o UNIXu. Jednalo se o popis jeho vnitrnosti. Tj. jak funguje fs, neco o fungovani pameti (strankovani atp.), dalsi kapitoly si uz bohuzel nepamatuji. Bylo to trochu podobne LDP, ale nebylo to tolik orintovane na programovani. (Tj. mene jmen funkci,...)
Co si vzpominam, tak format byla takova neuplna A4, desky tmave fialove, nebo do modra. Cca. 400 stran. Bez tvrdych desek (takova ta vazba, jako maji vetsinou tlustsi manualy, tedy nesecvaknute, ale slepene). Jo a v nazvu to melo UNIX a mozna jeste System V. Na vic si uz bohuzel nevzpomenu. Snad jen, ze to bylo nejspis v ceskem prekladu, a ze uz tehdy se jednalo o starsi knihu. (Tj rok vydani asi nekdy okolo 1990?. Pokud to nekomu neco pripomelo, tak bych byl vdecny za jakykoliv komentar.
Diky
Není to náhodou Luděk Skočovský - Principy a problémy OS UNIX.
Tiskni
Sdílej: