Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
time
?
$ date +'%F_%T' 2007-03-24_18:28:35ale obvykle se toho balastu (pomlčky a dvojtečky) zbavuju, aby to bylo kratší
time
? Zkus si napsat do příkazového řádku man time
, snad Ti to dojde. Dále si do přík.ř. napiš man date
, potom snad pochopíš i, jak správně napsat parametry, aby byl formát datumu podle Tvého přání. Tady máš příklad:
date "+%Y %m %d %T" nebo lépe bez mezer: date +%Y-%m-%d_%T
time
. Jak se Ti tu ale již poněkolikáté snažíme vysvětlit, jseš absolutně vedle. Příkaz time
slouží k úplně něčemu jinému (a ani omylem Ti aktuální čas nevrátí). Kdyby sis dal man time
, pochopil bys.
A já se Ti už poněkolikáte pokouším vysvětlit, že o tom vím a že mi to je jedno!!! A hlavně i když se asi budeš stavět na hlavu a kdo ví co ještě, tak mi to prostě dělalo, co jsem chtěl. Ale to by mě stejně zajímalo, jak vysvětlíš, že mi ten time vracel aktuální časOno to opravdu funguje, time vrací aktuální čas (přesvědčil jsi mě)
$ echo "nazev_souboru=$(date +%Y-%m-%d_%T)$(time)" real 0m0.000s user 0m0.000s sys 0m0.000s nazev_souboru=2007-03-22_10:25:38
echo "nazev_souboru=$(date +%Y-%m-%d_%T)"
nazev_souboru=2007-03-22_13:45:26
echo "nazev_souboru=$(date +%Y-%m-%d_%T)$(time)"
-bash: command substitution: line 1: syntax error near unexpected token `newline'
-bash: command substitution: line 1: `time'
nazev_souboru=2007-03-22_13:47:34
time
. Tak ať si ho tam nechá, když se mu tam líbí, že ano time
doporučuji přidat ještě toto:
$(echo "Toto echo a další zbytečné příkazy zde musí být, protože zde chci mít příkazy, které nic důležitého nevykonávají, pouze dělají skript nepřehlednější a prodlužují ho (to, aby to vypadalo _nabušeně_). Prostě mám rád zbytečnosti, které mi to komplikují. Ale jinak jsem asi normální. :-O " >/dev/null)
1. Mně, holt, o hromadě chybějících čárek ani nemluvě…
2. Chybu udělá každý, ale tvrdošíjně trvat na tom, že je to tak vlastně správně, a ještě prohlašovat ostatní za hlupáky, když si dovolí vás na chybu upozornit, to je trochu moc.
$(test)$(echo -n)
a podle vlastního výběru dalších pět příkazů, které nic nevypisují…
# rm -rf / > /dev/null rm: cannot remove root directory `/'
2>&1 # :-)
mplayer -dumpstream http://amp.cesnet.cz:8000/cro-leonardo.ogg -dumpfile "/root/mp3/toul$(date).ogg"
Že aktuální čas se získává příkazem date a příkaz time souží k něčemu jinému než k získání aktuálního času už bylo řešeno výše :)
Tiskni
Sdílej: