Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Dobrý den, potřeboval by jsem pomoc při nastaveni DNS serveru, kde používám program BIND verze 8. Už jsem vyzkoušel několik návodů, ale zatim neuspěšně. Celý kod jsem také několikrát procházel, ale žádnou chybu nevidím :( DNS server zjistí ip existující domeny (např. seznam.cz, atd.), ale mnou vytvořenou domenu nenajde.
Jedná se o fiktivní doménu doma.cz, DNS server běží na pc jmenem server a v síti je připojen i pc1. Za každou pomoc předem moc děkuji.
Nastavení zony v named.conf:
zone "doma.cz" type master; file "/etc/bind/db.doma"; allow-update { none; };
Nastavení zony doma.cz:
$ORIGIN . $TTL 86400 doma.cz IN SOA server.doma.cz. admin.doma.cz. ( 2007032301; 21600; 1800; 604800; 900); IN NS server.doma.cz. $ORIGIN doma.cz. $TTL 86400 server IN A 10.0.24.32 pc1 IN A 10.0.24.40
Direktivy týkající se zóny by měly být uzavřeny do složených závorek, tj. např. takto:
zone "doma.cz" in { type master; file "/etc/bind/db.doma"; };
zone "24.0.10.in-addr.arpa" { type master; file "/etc/bind/db.domarev"; allow-update { none; }; };
Nastavení reverzní zony:
$TTL 1w @ IN SOA server.doma.cz. admin.doma.cz. ( 20070323; 21600; 1800; 604800; 900) IN NS server.doma.cz. 32 IN PTR server.doma.cz. 31 IN PTR pc1.doma.cz.
Ale bez reverzního záznamu by to mělo domenu taky najít. Alespoň co jsem pochopil, tak reverzní záznam slouží k zjištění názvu počítače podle ip. Nebo se mýlím?
Při použití příkazu dig je v položce status napsáno NXDOMAIN. A to při zadání domeny doma.cz, tak i zadání ip adresy serveru.
Tady je ještě nastevení resolv.conf :
domain doma.cz nameserver 10.0.24.32 nameserver 127.0.0.1
To tvrdíte vy. Manuálová stránka resolv.conf(5)
je ovšem jiného názoru:
If there are multiple servers, the resolver library queries them in the order listed. If no nameserver entries are present, the default is to use the name server on the local machine. (The algorithm used is to try a name server, and if the query times out, try the next, until out of name servers, then repeat trying all the name servers until a maximum number of retries are made.)
A praktické pokusy s resolverem na mém systému dávají za pravdu té manuálové stránce. Pokud si vytvořím svou vlastní doménu mimo standardní strom a 127.0.0.1 dám až jako druhý, odpovědi na jména z té své domény nedostanu.
Jak se tak dívám, nikde nevidím napsáno, co jste vlastně zkoušel a jaký jste dostal výsledek. Takže pro jistotu: jakou odpověď dostanete na 'host -v pc1.doma.cz 127.0.0.1
'? Také se podívejte do logu serveru, zda zónu při startu načte.
Tak nastavením
nameserver 127.0.0.1jako první v resolv.conf se problém vyřešil. Moc díky všem za pomoc!
Tiskni
Sdílej: