Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Dobrý den, potřeboval by jsem pomoc při nastaveni DNS serveru, kde používám program BIND verze 8. Už jsem vyzkoušel několik návodů, ale zatim neuspěšně. Celý kod jsem také několikrát procházel, ale žádnou chybu nevidím :( DNS server zjistí ip existující domeny (např. seznam.cz, atd.), ale mnou vytvořenou domenu nenajde.
Jedná se o fiktivní doménu doma.cz, DNS server běží na pc jmenem server a v síti je připojen i pc1. Za každou pomoc předem moc děkuji.
Nastavení zony v named.conf:
zone "doma.cz" type master; file "/etc/bind/db.doma"; allow-update { none; };
Nastavení zony doma.cz:
$ORIGIN . $TTL 86400 doma.cz IN SOA server.doma.cz. admin.doma.cz. ( 2007032301; 21600; 1800; 604800; 900); IN NS server.doma.cz. $ORIGIN doma.cz. $TTL 86400 server IN A 10.0.24.32 pc1 IN A 10.0.24.40
Direktivy týkající se zóny by měly být uzavřeny do složených závorek, tj. např. takto:
zone "doma.cz" in { type master; file "/etc/bind/db.doma"; };
zone "24.0.10.in-addr.arpa" { type master; file "/etc/bind/db.domarev"; allow-update { none; }; };
Nastavení reverzní zony:
$TTL 1w @ IN SOA server.doma.cz. admin.doma.cz. ( 20070323; 21600; 1800; 604800; 900) IN NS server.doma.cz. 32 IN PTR server.doma.cz. 31 IN PTR pc1.doma.cz.
Ale bez reverzního záznamu by to mělo domenu taky najít. Alespoň co jsem pochopil, tak reverzní záznam slouží k zjištění názvu počítače podle ip. Nebo se mýlím?
Při použití příkazu dig je v položce status napsáno NXDOMAIN. A to při zadání domeny doma.cz, tak i zadání ip adresy serveru.
Tady je ještě nastevení resolv.conf :
domain doma.cz nameserver 10.0.24.32 nameserver 127.0.0.1
To tvrdíte vy. Manuálová stránka resolv.conf(5)
je ovšem jiného názoru:
If there are multiple servers, the resolver library queries them in the order listed. If no nameserver entries are present, the default is to use the name server on the local machine. (The algorithm used is to try a name server, and if the query times out, try the next, until out of name servers, then repeat trying all the name servers until a maximum number of retries are made.)
A praktické pokusy s resolverem na mém systému dávají za pravdu té manuálové stránce. Pokud si vytvořím svou vlastní doménu mimo standardní strom a 127.0.0.1 dám až jako druhý, odpovědi na jména z té své domény nedostanu.
Jak se tak dívám, nikde nevidím napsáno, co jste vlastně zkoušel a jaký jste dostal výsledek. Takže pro jistotu: jakou odpověď dostanete na 'host -v pc1.doma.cz 127.0.0.1
'? Také se podívejte do logu serveru, zda zónu při startu načte.
Tak nastavením
nameserver 127.0.0.1jako první v resolv.conf se problém vyřešil. Moc díky všem za pomoc!
Tiskni Sdílej: