Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
ip addr add scope global dev ethX local 192.168.0.1/24
a na druhom
ip addr add scope global dev ethX local 192.168.0.2/24
(samozrejme ze X nahradis za cislo sietovky - ich zoznam dostanes napr. cez 'ip a s
')
teraz uz len zadas jednu z tych dvoch adries do prehliadaca (kedze su na rovnakych sietach, netreba riesit routing)
neviem, ci to vies (dufam ze ano) - ale dolezite je mat cross-kabel, resp. sietovku/y, ktore vedia "vyrobit cross" :) ze je jedno z toho splnene zistis, ked spojis stroje a na jednom z nich das 'ip a s' - pri sietovke tam NEbude napisane NO-CARRIER
abych pravdu rekl tak bych to racni rucne pres tu konzoli, ale prikaz ip ani na jednom ze systemu nemamAle určitě ho tam máš je to jeden ze základů, a pokud ho tam skutečně nemáš tak pak nemáš linux. (Anebo máš nějakej hodně zastaralej ten nepoužívat - vyhodit)
ifconfig ethX 192.168.1.1 upa na druhém:
ifconfig ethX 192.168.1.2 upa pak by měl ping z jednoho na druhý fungovat. Pokud ano, tak se podívej kde se to nastavuje v tvojí distribuci nastálo. V Debianu to je v /etc/network/interfaces (viz man interfaces).
/sbin/ip
Tiskni
Sdílej: