Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ahoj, posilam www prohlizeci beznym zpusobem soubor, nasleduje ukazkovy PHP kod, $s je objekt reprezentujici soubor:
$r = $this->getResponse(); $r->setHttpHeader('Cache-Control', 'private'); $r->setHttpHeader('Expires', gmdate('D, d M Y H:i:s') . ' GMT'); $r->setHttpHeader('Content-Description', 'File Transfer'); $r->setHttpHeader('Content-Transfer-Encoding', 'binary'); $r->setHttpHeader('Content-Length', filesize($s->getCesta())); $r->setHttpHeader('Content-Disposition', 'attachment; filename="' . $s->getNazev() . '"');
Problem je v tom, ze nazev souboru (hlavicka Content-Disposition: attachment; filename=<nejaky nazev>), muze obsahovat diakritiku, tudiz bych zaroven prohlizeci potreboval sdelit, jake kodovani je v nazvu souboru pouzito.
Bohuzel, tohle nefunguje. Timhle zpusobem se bezne koduji neascii retezce v hlavickach e-mailu, ale nejde to pouzit pro prenos souboru (resp. Firefox to vezme, IE zobrazuje kraviny). Dival jsem se do RFC 2183 a tam je primo specifikovano, ze pro parametr filename je vyzadovano US-ASCII. Leda ze by mezitim vyslo novejsi RFC.
I kdyz pozor, ted jsem narazil na odkaz na Intervalu, kde doporucuji kodovani URL encode. Vyzkouseno, kodovani pomoci funkce urlencode pro zmenu chodi v IE a nechodi ve Firefoxu (vitejte ve svete webu). V IE mam jen misto mezer plusy, coz by nevadilo.
/** * Tabulka pro odstraneni diakritiky a nekterych nebezpecnych znaku (lomitko, uvozovky, backcslash). */ private static final char[] SAFE_FILENAME_LATIN2 = ("________________________________" + //mezera zustava, vykricnik take, ale misto uvozovek je apostrof "\u0020!'#$%&'()*+,-." + //lomitko nesmi byt v nazvu souboru nikde --> pouziju carku //take dvojtecku nahradim strednikem ",0123456789;;" + //spicate zavorky nahradim slozenyma (kvuli windows) "{=}" + //kvuli windows nahradim otaznik za vykricnik "!@" + "ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[" + //misto backslashe je vlnovka "~]^_`" + //svislou caru take nahradim vykricnikem "abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{!}~_" + //vsechny dalsi nezname znaky budu vynechavat! "\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0" + "A\0L\0LS\0qSSTZmZZ\0a\0lqls\0\0sstzqzzRAAAALCCCEEEEIIDDNNOOOOpRUUUUYTsraaaalccceeeeiiddnnoooosruuuuyt\0") .toCharArray();
rawurlencode
nahradí nebezpečné znaky escape sekvencemi.
Pokusim se shrnout poznatky:
$r->setHttpHeader('Content-Disposition', 'attachment; filename="' . rawurlencode($s->getNazev()) . '"');
$r->setHttpHeader('Content-Disposition', 'attachment; filename="' . $s->getNazev() . '"');
Jeste ale nevim co posilat Konqueroru, ten moji snahu zatim ignoruje.
Tiskni
Sdílej: