Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
sudo
. Umožní spustit nějaký jiný program s právy jiného uživatele. Záleží na konfiguraci, zda bude nebo nebude požadovat heslo. Takže třeba instalace programu pak může vypadat takto
sudo rpm -i aplikaceJinak obecně přidělit práva roota jinému uživateli nelze. Můžete z jiného uživatele udělat ekvivalent roota (uid=0), což ale silně nedoporučuji, navíc byste pak pracoval pořád s právy roota. Některé věci se také řeší tak, že se právo přidělí nějaké skupině a uživatel pak musí být členem této skupiny, aby mohl třeba používat dané zařízení. Pokud chcete konkrétnější odpověď, napište o jaké operace se jedná a jakou máte distribuci, ať může odpovědět někdo, jak se to správně dělá právě v té vaší distribuci.
man xhost
su
zkus sux
(to se zas někdo vyřádil na názvu příkazu Nejen z konzole. Třeba v KDE je spouštěcí dialog, kde se normálně zadá „Spustit jako jiný uživatel“. Zadáš tam uživatele a heslo a máš hned okno s právy jiného uživatele. Když takhle spustíš třeba Konqueror, pak v okně, které vznikne, máš práva roota.
Ale s velkou mocí souvisí velká odpovědnost. Je dobré si nastavit v účtu roota třeba jasně červené záhlaví oken, abys náhodou nezapomněl, že je potřeba s tím oknem zacházet opatrně. (Teď mluvím z vlastní zkušenosti.)
Já jsem taky kompiloval jádro 14 dní po prvním seznámení s Linuxem, mnohem dřív, než jsem věděl, co všechno umí bash, resp. daná distribuce. Proč ne? Je to zajímavé a člověk se o kernelu naučí několik základních věcí.
Kromě toho jsem potřeboval zprovoznit WiFi. To tenkrát nebyla samozřejmost. Nebylo součástí jádra. Naučil jsem se, jak použít patch, jak funguje konfigurační klikátko atd. To je přece užitečné. Rozhodně to v té době ohromným způsobem zvedlo můj zájem o Linux, který nakonec vedl až k (chtěnému ) smazání Windows několik měsíců poté.
Hlavní trik je v tom, že práva roota si uživatel bere jen na chvíli - na dobu nezbytně nutnou k provedení daného úkolu. To je důležité pro bezpečnost celého systému, neboť to minimalizuje pravděpodobnost, že se negativně projeví lidský faktor.
Práva roota pro danou konzoli můžeš (dočasně) získat příkazem su, popřípadě často používané příkazy spouštět pomocí sudo (což se nastaví v /etc/sudoers, viz man sudoers). Lze spustit i jedno okno v X-serveru (například souborového manažera) s právy roota.
Rozhodně se nedoporučuje používat rootovský účet pro běžnou práci, což v grafickém prostředí platí dvojnásob.
Tiskni
Sdílej: