Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/sbin/ifconfig
?
bash: /sbin/ifconfig is deprecated use ip instead
/sbin/ip address link eth0
/sbin/ifconfig vypíše asi sedm řádků a na druhém je napsáno IP: 127.0.0.1No jenomze nas zajima vsech sedm radku, to, co jsi tu poslal, je na nic, tahle adresa je tzv. localhost.
system-config-network jsem zkoušel a když přidám připojení a kliknu Aktivovat, tak to napíše chybu, že to nemůže najít ovladač. Ehm, Zkusil jsem RealTek Ethernet. Mám motherboard: Asus P5B-VM. Stáhl jsem už ten ovladač, jenže nevím jak ho nainstalovat, nikdy jsem to v linuxu nedělal.No, mam pocit, ze uz ti to je stejne jedno, ale kdyby te to nahodou jeste zajimalo, tak tady pridej vic informaci (hlavne asi bude zkusenejsi, nez ja, zajimat, co za soubor jsi stahl).
Mám takové mlhavé tušení, že síťovka na této základní desce nebyla ještě podporována v původním kernelu FC6, ale v updatovaném už jo. Takže by stálo za pokus nahrát tam ručně novější kernel z updates:
kernel-2.6.20-1.2944.fc6.i686.rpm
Rozhodně netahat žádné podezřelé ovladače kdovíodkud.
lspci
a podle toho jakou identifikaci ti to vrátí pak zvol postup pro správnou síťovku. A nebo se znovu zeptej.
tar vzxf r1000_vX.YZ.tgz
nebo jinak *
ujistit se, že máš kernel sources (balíček), pokud ne tak je také stáhnout *
příhlásit se jako root do konzole/terminálu - buď sudo
nebo su
* vstoupit do vytvořeného adresáře:
cd r1000xxxx
a dál:
make clean modules
make install
depmod -a
pak už jen kartu nakonfiguroavat (je to všechno v readme)
a pokud by se tak nestalo samo tak natáhnou modul (tj. nedřív lsmod
pro výpis, nebo rovnou modprobe -r r1000
modprobe r1000
popřípadě ho zapsat pro permanentní natažení )
PS je mnohem jednodušší si prostě stáhnout nový kernel 2.6.20xx a zkusit ho, instaluje se pak přes yum, yum localinstall jméno balíčku.rpm
. Ovladač v jádře je r8169 a měl by tvoji kartu zvládnou i když jen na 100Mbitu. (což mám odsud)
PSS možná vůbec nejjednodušší by bylo stáhnout si jigdo a s ním pak fedora re-spin. Tím získáš kernel 2.6.20 a internet by se měl spustit po instalaci. * Re-spin - je aktuální FC6 se všemi současnými balíčky. Závěrem: prozatím jsem tenhle způsob nikdy nepoužil, je celkem nový, takže .. negarantováno.
Tiskni
Sdílej: