Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj. Udelal jsem update dvou pocitaci (Debian Unstable) a na jednom zjich mi prestala fungovat java.
Mel jsem Sun Java 6. Pouzival jsem Netbeans a nyni se nespustilo. Take jsem vyzkousel test javy na sun strankach - take nic. Pak jsem zkusil reinstalaci a take to nepomohlo.
Muzete poradit.
Tak nevim. Prostudoval jsem vase linky i dalsi linky jako treba http://bugs.sun.com/bugdatabase/view_bug.do?bug_id=6532373 , ale myslim, ze me se to netyka. Mam asi jiny problem. XCB nainstalovanou nemam, alespon myslim.
Mam dva stejne systemy a na jednom v pohode a na druhem to nejde.
Vyzkousel jsem jconsole z CLI, jak je to v tom linku nahore, ale dostavam uplne jinou hlasku nez tu, co je uvedena. Dostavam toto:
global@als01:~/ jconsole
Exception in thread "main" java.lang.ExceptionInInitializerError
at java.lang.Class.forName0(Native Method)
at java.lang.Class.forName(Class.java:169)
at java.awt.Toolkit$2.run(Toolkit.java:836)
at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
at java.awt.Toolkit.getDefaultToolkit(Toolkit.java:828)
at sun.swing.SwingUtilities2$AATextInfo.getAATextInfo(SwingUtilities2.java:120)
at javax.swing.plaf.metal.MetalLookAndFeel.initComponentDefaults(MetalLookAndFeel.java:1556)
at javax.swing.plaf.basic.BasicLookAndFeel.getDefaults(BasicLookAndFeel.java:130)
at javax.swing.plaf.metal.MetalLookAndFeel.getDefaults(MetalLookAndFeel.java:1591)
at javax.swing.UIManager.setLookAndFeel(UIManager.java:537)
at javax.swing.UIManager.setLookAndFeel(UIManager.java:577)
at javax.swing.UIManager.initializeDefaultLAF(UIManager.java:1331)
at javax.swing.UIManager.initialize(UIManager.java:1418)
at javax.swing.UIManager.maybeInitialize(UIManager.java:1406)
at javax.swing.UIManager.getLookAndFeel(UIManager.java:490)
at sun.tools.jconsole.JConsole.updateLafValues(JConsole.java:62)
at sun.tools.jconsole.JConsole. clinit>(JConsole.java:57)
Caused by: java.lang.ArrayIndexOutOfBoundsException: 1
at sun.awt.X11GraphicsEnvironment.getDefaultScreenDevice(X11GraphicsEnvironment.java:218)
at sun.awt.X11.XToolkit. clinit>(XToolkit.java:93)
... 17 more
Tak mam porad smulu a potreboval bych s timto pomoci.
Vsechny java packages jsem odstranil a znova nainstaloval - porad stejny problem.
Kdyz napriklad spustim firefox z CLI a zajedu na test javy, tak toto mi vypisuje:
PLUGIN ERROR
************
Java process caught exception: java.lang.ExceptionInInitializerError
java.lang.ExceptionInInitializerError
at sun.plugin.JavaRunTime.initEnvironment(JavaRunTime.java:84)
at sun.plugin.navig.motif.Plugin.doit(Plugin.java:131)
at sun.plugin.navig.motif.Plugin.start(Plugin.java:104)
Caused by: java.lang.ArrayIndexOutOfBoundsException: 1
at sun.awt.X11GraphicsEnvironment.getDefaultScreenDevice(X11GraphicsEnvironment.java:218)
at java.awt.Window.init(Window.java:354)
at java.awt.Window. init>(Window.java:407)
at java.awt.Frame. init>(Frame.java:402)
at java.awt.Frame. init>(Frame.java:367)
at sun.plugin.AppletViewer. clinit>(AppletViewer.java:108)
... 3 more
Java process: caught exception from sun.plugin.navig.motif.Plugin.start
Exception in thread "main" java.lang.ArrayIndexOutOfBoundsException: 1
at sun.awt.X11GraphicsEnvironment.getDefaultScreenDevice(X11GraphicsEnvironment.java:218)
at java.awt.Window.init(Window.java:354)
at java.awt.Window. init>(Window.java:407)
at java.awt.Frame. init>(Frame.java:402)
at java.awt.Frame. init>(Frame.java:367)
at sun.plugin.viewer.LifeCycleManager.destroyCachedAppletPanels(LifeCycleManager.java:230)
at sun.plugin.navig.motif.Plugin.onExit(Plugin.java:399)
at sun.plugin.navig.motif.Plugin.doit(Plugin.java:389)
at sun.plugin.navig.motif.Plugin.start(Plugin.java:104)
Could not read ack from child process
Plugin: Java VM process has died.
plugin: java process exited with status 0
Could not start JavaVM!
VM did not start up properly
Tak uz jsem trosku dale. Mam totiz dva monitory v Xinerame. Na hlavnim java funguje, ale na tom druhem ne. Zajimave. Predtim vse fungovalo.
Tiskni
Sdílej: