Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
Certifikovany pocitac s UBUNTU nesmim on-line napojit na sit.
Odkud stahnout audio/video kodeky pro přehrávání MP3, filmů?
Jak je instalovat pres aplikaci Aplikace -> Přidat/Odstranit?
Uzivaji se balicky *.deb ?
Certifikovany pocitac s UBUNTU
NBÚ - Narodni bezpecnostni urad zatim certifikoval jen distro Linuxu od SGI (aspon podle mych informaci) a to pro servery lokalnich siti a NE pro pripojeni na Internet.
1.
sudo apt-get update --print-uris > linky
Do souboru linky jsme uložili seznam adres a souborů potřebných ke stažení. Tento seznam je nutný proto, abychom pak nechtěli stáhnout balíček v jiné (starší) verzi, než která je aktuálně v repozitáři na internetu.
2.
cat linky | sed -e "s/'//g" | awk '{print "wget -O " $2, $1}' > stahovani
vypreparujeme nepotřebné znaky, přidáme na začátek řádku příkaz pro stahování z internetu, upravíme pořadí parametrů na řádku a to vše uložíme do souboru stahovani
3.
chmod +x stahovani
soubor stahovani budiž spustitelný. Tento soubor přeneseme na počítač, který má přístup na internet a tam ho v nějakém rozumném adresáři spustíme:
4.
./stahovani
Skript by měl nastahovat potřebné soubory, kterými přepíšeme soubory na počítači "off-line" v adresáři /var/lib/apt/lists
Po té opakujeme postup od bodu 1. s tím rozdílem, že místo apt-get update --print-uris > linky zadáváme
apt-get --print-uris install nazev_balicku > linky
Pozor! Teď bude mít soubor linky hlavičku, která by se měla umazat (např. v textovém editoru nebo skriptem), jinak by nám skript stahovani házel chyby.
Tohle píšu narychlo - spíše jako nastínění řešení. Určitě by to šlo dořešit a vypilovat k dokonalosti.
Tiskni
Sdílej: