abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Komunita

    Konference Installfest 2026 proběhne o víkendu 28. a 29. března v budově FELu na Karlově náměstí v Praze. Přihlásit přednášku nebo workshop týkající se Linuxu, otevřených technologií, sítí, bezpečnosti, vývoje, programování a podobně lze do 18. února 0:15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Komunita

    Fedora Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, bude opět v Praze. Proběhne od 14. do 16. června. Na Flock navazuje DevConf.CZ 2026, který se uskuteční 18. a 19. června v Brně. Organizátoři konferencí hledají přednášející, vyhlásili Call for Proposals (CfP).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Z80-μLM je jazykový model 'konverzační umělé inteligence' optimalizovaný pro běh na 8-bitovém 4Mhz procesoru Z80 s 64kB RAM, technologii z roku 1976. Model používá 2-bitovou kvantizaci a trigramové hashování do 128 položek, což umožňuje zpracování textu i při velmi omezené paměti. Natrénovaný model se vejde do binárního souboru velkého pouhých 40 KB. Tento jazykový model patrně neprojde Turingovým testem 😅.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 17:44 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) na přelomu roku dokončila rozsáhlou modernizaci hardwarové infrastruktury základních registrů. Projekt za 236 milionů korun by měl zabránit výpadkům digitálních služeb státu, tak jako při loňských parlamentních volbách. Základní registry, tedy Registr práv a povinností (RPP), Informační systém základních registrů (ISZR) a Registr obyvatel (ROB), jsou jedním z pilířů veřejné správy. Denně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) zahájila nové vyšetřování americké internetové platformy 𝕏 miliardáře Elona Muska, a to podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Vyšetřování souvisí se skandálem, kdy chatbot s umělou inteligencí (AI) Grok na žádost uživatelů na síti 𝕏 generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Komise o tom dnes informovala ve svém sdělení. Americký podnik je podezřelý, že řádně neposoudil a nezmírnil rizika spojená se zavedením své umělé inteligence na on-line platformě.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:11 | Komunita

    Bratislava OpenCamp pokračuje vo svojej tradícii a fanúšikovia otvorených technológií sa môžu tešiť na 4. ročník, ktorý sa uskutoční 25. 4. 2026 na FIIT STU v Bratislave. V súčasnosti prebieha prihlasovanie prednášok a workshopov – ak máte nápad, projekt, myšlienku, o ktoré sa chcete podeliť s komunitou, OpenCamp je správne miesto pre vás.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Krádež není inovace (Stealing Isn't Innovation). Koalice umělců, spisovatelů a tvůrců protestuje proti používání autorsky chráněných děl velkými technologickými společnostmi pro trénování AI systémů bez povolení či kompenzace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 12:22 | IT novinky

    Stát, potažmo ministerstvo vnitra plánuje zřízení nového, neveřejného virtuálního operátora, který by byl primárně určený na zajištěni kritické infrastruktury státu. Cílem je zajistit udržitelné, bezpečné, mobilní, vysokorychlostní datové a hlasové služby umožňující přístup ke kritickým aplikacím IZS a krizového řízení.

    karkar | Komentářů: 8
    včera 01:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.0 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky ownCloud Infinite Scale a Uptime-Kuma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.1. 20:22 | Nová verze

    Enkodér a dekodér SVT-AV1 (Scalable Video Technology for AV1) byl vydán v nové major verzi 4.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (22%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (11%)
     (33%)
    Celkem 635 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 22.1. 15:24
    Rozcestník

    Dotaz: sekce hardware

    22.5.2007 08:07 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
    sekce hardware
    Přečteno: 169×
    Nevím zda jsem něco nepřehédl, ale možnosti zápisu do sekce Hardware mi připadají nedostatečné.

    Teď jsem doplňoval odstavec týkající se Ubuntu do hp510

    Výsledek se mi vůbec nelíbí, je to mix informací o HW, instalačního postupu na Debian a teď do toho ještě nepřehledně zamíchanej odstaveček o Ubuntu. Nevím jak postupovat lépe.

    Předpoklady:

    -jsou žádané technické informace o HW

    -jsou žádané informace o zprovoznění pod Linuxem

    Myslím, že lepší uspořádání by tedy bylo, aby se tato data zadávala odděleně. HW by byl jen jeden pro celý záznam, protože tam má smysl doupřesňovat a rozšiřovat údaje zadané někým jiným.

    Naopak návod na zprovoznění se bude lišit distro od distra a navíc se s časem mění. To co jsem vložil dnes já, je naprosto dostačující informace pro někoho s Ubuntu a to původní ho jen mate. A naopak.

    Takže by to chtělo moci zadávat tuto část nezávisle na cizím zápisku. V tomto případě jeden zápisek popisující HW notebooku a dva k němu přiřazené návody na zprovoznění, jeden pro Debian a jeden pro Ubuntu.
    Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!

    Odpovědi

    22.5.2007 08:18 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sekce hardware
    Díky za podnět. Dal jsem to rovnou do bugzilly:

    http://bugzilla.abclinuxu.cz/show_bug.cgi?id=795
    22.5.2007 09:07 outsider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sekce hardware
    Nechci [moc] prudit, ale prece informace o zprovozneni hardware spociva v tom, ze napisete jmeno ovladace, pripadne parametry, verzi jadra kde to funguje, pripadne program nebo knihovnu podporujici dany hw. Pokud mate potrebu psat neco distribucne zavisleho (umisteni konfiguracnich souboru, prikazy balickovaciho systemu, apod.), zrejme to delate spatne (i kdyz informaci o tom, co nefunguje po defaultni instalaci distribuce XXX ve verzi YYY, bych jeste bral :-) )... O tom nesmyslu, ze u te 510ky je celej kernel config, ani nemluve...
    22.5.2007 10:08 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sekce hardware
    Kouknete se na historii toho zapisku => ja tam dnes pridal PRAVE JEN odstavec pro Ubuntu.

    Co by mel zapis do sekce HW obsahovat, je vec nazoru. Chapu ze puvodni zapisek muze pomoci nekomu, kdo bude potrebovat pred koupi vedet, jaky chipset apod dany HW obsahuje.

    A ten muj odstavec pomuze pouze nekomu s Ubuntu, kdo chce jednoduchou kucharku. Za uzitecne to povazuji, protoze presne tyto informace jsem cca pred tremi tydny pred koupi tohoto notebooku hledal.

    O tom je take prvni komentar tohoto threadu, oddelit informace do samostatnych casti. Kazdy by si pak precetl jen to, co ho konkretne zajima.
    Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!
    22.5.2007 09:14 outsider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sekce hardware
    ... i kdyz i takovej nic-moc zapis o notebooku je asi stokrat uzitecnejsi nez ten milion zaznamu o tech zas*nejch procesorech :-)
    22.5.2007 10:19 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sekce hardware
    Pro zprovoznění touchpadu je třeba učinit malý hack do jádra. Najděte soubor drivers/input/serio/i8042.c . V něm hned na začátek funkce static int __devinit i8042_check_aux(void) za složené závorky a před deklaraci proměnných připište return 0; (pro neprogramátory i stím středníkem).
    No, sice trochu OT, ale - vyse uvedene je opraveno ve vanilla 2.6.22-rc1. ;)
    22.5.2007 10:26 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sekce hardware
    super, uz se tesim, az budu moci napsat: Ubuntu 7.10 - vse funguje samo jiz po instalaci
    Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.