Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
modprobe usbserial vendor=0x16d5 product=0x6502Vytvoří celkem tři sériové porty, na prvním (ttyUSB0) reaguje na AT příkazy. Připojení se mi zatím nepodařilo (ani pod Windows :( )
fakt ti to reaguje ? zkusil jsem i modprobe cdc-acm, dmesg v pohode, ale kdyz dam v KPPP query modem, tak pry "Unable to open modem." ta tecka je tam opravdu takymodprobe usbserial vendor=0x16d5 product=0x6502Vytvoří celkem tři sériové porty, na prvním (ttyUSB0) reaguje na AT příkazy.
/dev
se objeví:
/dev/ttyUSB0, /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2
.
Pak stačilo vytvořit připojení: číslo #777, jméno i heslo ufon (používám pppd, distribuce Debian stable, vlastní jádro (2.6.22.1)). Viz následující soubory:
Obsah souboru /etc/ppp/peers/ufon
:
connect "chat -v -f /etc/ppp/ufon" ttyUSB0 115200 nocrtscts persist usepeerdns defaultroute name ufon #remotename ufon ipparam ufonObsah souboru
/etc/ppp/ufon
:
TIMEOUT 8 ABORT BUSY ABORT "NO CARRIER" ABORT ERROR "" 'AT' OK ATD#777 CONNECT \d\cObsah souboru
/etc/ppp/chap-secrets
:
# Secrets for authentication using CHAP # client server secret IP addresses ufon * ufon *Připojení přes
pon ufon
, odpojení poff
.
Takhle mi to jede (důkazem budiž i tento příspěvek, který je přes toto připojení odeslán...)
pppd
, či jiný nástroj pro PPP, odpojit modem, pomocí rmmod
odstranit moduly option
, usbserial
a zkusit znovu modem připojit.
450Mhz?
a jo ajo, omlouvam se... je to 450.. ale, kdyz se to vynasobi dvemaKdyž se to vynásobí dvěma, tak to je 900.... Prosim tě, radši nic nepiš. Napřed NMT=950MHz, potom perla 450 x 2 = 900
Pokud mě paměť nemate, tak NMT je(bylo) rozšířené ve variantách 950 a 450 MHz..
O2 používá CDMA2000 1xEV-DO (data-only) na 450 MHz.
U:FON používá kombinaci CDMA2000 1xRTT pro voice a ty pomalejší data (skrz ten telefon) a
CDMA2000 1xEV-DO pro ty rychlejší data, na 410 MHz. Takže proto ty jiné terminály.
Dobré počtení je o tom na VÚČAKO blogu.
Tuhle srandu nemám a nechci, ale přikláním se k názoru, že ta usb klíčenka pojede s usbserial.
Tiskni
Sdílej: