Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
1) WEP 2) WEP pre-shared key 3) WPE RADIUSZadám kód WEP, dam apply, provede se restart routeru. Znovu se přopijím oním heslem kde již vidím zabezpečenou síť. Problém nastane okamžitě. Ani jeden počítač se v ten moment nedostane na internet. Provedl jsem update firmwaru z verze 1.0 na verzi 1.5. Nic se nezlepšilo a vše je při starém. Pokud kódování odstraním (nastavím default a denided) tak je vše v pořádku a vše jede jenže se tím pádem může přes moji wifi připojit k netu každý. Poradíte mi někdo kde dělám chybu?
Chcete říct, že máte případ, kdy máte zaplé encryption a kdy je vypnuté, jinak je routování a adresování totožné a chová se Vám v obou případech brána odlišně? Pak ještě zkuste ověřit stav, tedy pingněte si při zaplém wepu z té brány (přímo) "ven" a to samé udělejte, společně s trejsem, z noťasu ... jednou se mi stalo, že jsem skrze router neprošel ... pokud by to neprocházelo, tak byste mohl teoreticky vidět něco zahazovaného na té bráně/routeru?
P.S. ještě mam zaplou MAC autentikaci, kromě wepu, na wifi routeru.
Ovšem ... podle diskuse na Rootu není tento wifi router tak uživatelsky a technologicky přítulný, jak jste si asi přál? ... Toto zařízení bohužel neumí mód Wireless ISP, který umožňuje mít NAT mezi WiFi a LAN. Takže fakt doporučuji počíst si v té diskusi ... zřejmě se tím tato diskuse vyřeší ...
1) WEP 2) WPA pre-shared key 3) WPA RADIUS
Tiskni
Sdílej: