Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
# find /tmp -not -iregex '^/tmp.*' # PARAM="-not -iregex '^/tmp.*'" # find /tmp $PARAM /tmp /tmp/.ICE-unix /tmp/backup.cpio /tmp/mc-root /tmp/.font-unix /tmp/.font-unix/fs7100 # echo $PARAM -not -iregex '^/tmp.*'
<14:53:25> find /tmp -not -iregex '^/tmp.*' <14:53:52> PARAM='-not -iregex ^/tmp.*' <14:54:14> find /tmp $PARAM <14:54:23>
... a escapovat pro bash se mi teda moc nechce...Je uplne jedno ci sa Ti to chce alebo nie.
-x
, t.j. napisat skript z hlavickou
#! /bin/sh -x
$PARAM
se pravděpodobně předá jako jeden parametr, shell už jej nerozdělí na tři. Pokud je akceptovatelné omezení na konkrétní shell, třeba bash, tak řešení je pole:
PARAM=(-not -iregex '^/tmp.*'); find /tmp ${PARAM[@]}
${PARAM[@]}
expanduje právě na řadu oddělených položek z pole.
find /tmp "-not -iregex '^/tmp.*'"
tak find vrátí
find: invalid predicate `-not -iregex '^/tmp.*''
A tedy že pokud by to předalo v jednom parametru, tak by to psal také. Nevím, proč find tuto chybu nehlásil, nicméně s kulatými závorkami to funguje. Díky!
echo $PARAMS
tak to vypíše ty parametry správně, tudíž se tedy expanduje, nebo ne?
Díky za zpřesnení
# a=a; b=b:$a; a=c; echo $b:$a b:a:cAle ono to pro expanzi cest neplatí, jak jsme si myslel, protože ta se koná až úplně na konci po expanzi proměnných ... takže když tam z nějaké proměnné vypadne hvězdička, tak ta se ještě potom expanduje, což jsem předtím myslel, že ne.
No stručně řečeno, mám v tom sám pěkný borčus, jak zjišťuju. Odvolávám, co jsme odvolal a řešení s polem je asi nejlepší. Jen jsem tam myslím nakonec zapomněl uvozovky, správně je to takhle:
# PARAMS=(-not -iregexp '*'); echo "${PARAMS[@]}" -not -iregexp *Bez uvozovek na konci by se hvězdička ještě expandovala. Uvozovky v PARAMS= zas zajistí, že se nebude expandovat při přiřazení. Jak jedny tak druhé uvozovky nakonec zmizí.
Řešení bez pole a bez nutnosti vše escapovat mě teď nenapadá. Protože pokud má být v proměnné víc oddělených parametrů, je nutné ji přesvěčit, aby se jako celek rozsekala (takže ji nejde dát při použití celou do uvozovek), ale zároveň aby se neexpandovaly kusy uvnitř a zároveň aby v ní nezustaly žádné přebytečné uvozovky. A to mě fakt nenapadá jak.
Totiž, ono ten tvůj původní kód má ještě jednu zradu:
# touch \'pokus\' # ls a.txt b.txt c.txt 'pokus' # PARAMS="-not -iregexp '*'"; echo $PARAMS -not -iregexp 'pokus'tedy dokonce ani korektně neescapuje. Teď už fakt nevím přesně proč, ale zdá se, že uvozovka vypadlá z expanze proměnné se chová jako literal uvozovka a ne jako escape. Takže IMO to bez pole nijak normálně nejde. Dokonce i důsledné escapování se chová divně:
# touch \\pokus # ls \pokus # PARAMS="-not -iregexp \*"; echo $PARAMS -not -iregexp \*Tady už fakt nechápu, proč tam zároveň zůstal backslash a zároveň nechytl ten soubor, co skutečně začíná backslashem ...
No, měl jsem pocit, že bash celkem chápu, ale zdá se, že moc ne ... )
Tiskni
Sdílej: