Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
icmp echo request
a icmp echo reply
. Až to uděláte, dostavte se k nejbližšímu správci sítě, budete uškrcen. Protože bezdůvodným nesmyslným blokováním pingu nedosáhnete ničeho jiného, než že ztížíte řešení problémů v síti.
Obojí ("zamezení skenování" a zabránění pingu) je vám naprosto k ničemu, bezpečnost tím nezvýšíte. Firewall v rukou někoho, kdo toho o sítích moc neví, je k ničemu. Takže pokud máte nějaký konkrétní problém, popište jej a určitě vám někdo poradí. Pokud chcete jenom "něco" udělat pro svoji bezpečnost, můžete si na krk pověsit česnek, nebo zkusit zaříkávání – vyjde to zhruba na stejno.
Jízlivost mého komentáře si neberte osobně – buď musím podobné dotazy brát s humorem, nebo bych se musel zbláznit ze lží Microsoftu, že někoho "chrání nainstalovaný Firewall".
#Catch portscanners einfo "Creating portscan detection chain" $IPTABLES -N check-flags $IPTABLES -F check-flags $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL FIN,URG,PSH -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level alert --log-prefix "NMAP-XMAS:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL FIN,URG,PSH -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL ALL -m limit --limit \ 5/minute -j LOG --log-level 1 --log-prefix "XMAS:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL ALL -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL SYN,RST,ACK,FIN,URG \ -m limit --limit 5/minute -j LOG --log-level 1 --log-prefix "XMAS-PSH:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL SYN,RST,ACK,FIN,URG -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL NONE -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level 1 --log-prefix "NULL_SCAN:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL NONE -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,RST SYN,RST -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level 5 --log-prefix "SYN/RST:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,RST SYN,RST -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,FIN SYN,FIN -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level 5 --log-prefix "SYN/FIN:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,FIN SYN,FIN -j DROPA nebo toto?: #Skanowanie SYN (nmap -sS) # iptables -A INPUT -m conntrack --ctstate NEW -p tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK,FIN,URG,PSH SYN -j DROP #Skanowanie FIN (nmap -sF) # iptables -A INPUT -m conntrack --ctstate NEW -p tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK,FIN,URG,PSH FIN -j DROP Metoda Xmas Tree (nmap -sX) # iptables -A INPUT -m conntrack --ctstate NEW -p tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK,FIN,URG,PSH FIN,URG,PSH -j DROP Dále je něco třeba tady a tady
Tiskni
Sdílej: