Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
4x
Ethernet, já bych to spíš formuloval opačně vyhni se Dlinkům pokud nemáš rád pískání a restarty. Jinak většina co splňuje adsl2 bude ok. Vigor je skutečně nejkvalitnější a taky nejdražší pro domácí použití snad až moc.
Switch netřeba router obstará všechno sám.
Asi nejjednodušší řešení je Zyxel p660hw
.
Vše tak trochu taky závisí na tom jak jsi daleko od ústředny - s rostoucí vzdáleností potřebuješ kvalitnější router a nebo jestli to bude adsl2 či se dohrabeš jen na jedničku.
(adsl2 je rychlejší a nad 4Mbits pokud jsi ale moc daleko od ústředny či máš jen starou tak budeš mít jen adsl, pro samotné adsl daleko na samotě je asi nejlepší ST510i
, seženeš-li)
V cem vidis problem?Ve statistice. Bylo na ně víc stížností než na jiné a tím pískáním jsou proslulé.
Samozrejme je potreba aktualizovat firmware jako u kazdeho jineho zarizeni.Tak tohle zas tak u O2 samozřejmé není, sám nesmíš - ztrácíš záruku, i když...
Piskal typ G664T ostatni tento problem nemaji a to z toho duvodu, ze jiz v konstrukci nepouzivaji toroidni civky. Takze, prosim, neprohlasuj nejake problemy jednoho typu za problemy cele vyrobni rady a radeji si o tom neco precti.Ta poznámka byla k dlinkům obecně, jestli se chceš bavit o problémech jednotlivých modemů je to něco jiného. Na mě lepší dojem neudělay a to všechny v řadě O2, i když každý z jiného důvodu.
Zadnou zaruku neztracis - vyrobce update firmware umoznuje, sam jej nabizi na sve webove strance ke stazeni. O2 samozrejme take nabizi update firmware - minimalne v rozmezi router/O2 TV.Bavíme se O2, takže ta firmware ke stažení nabízí ale jeho neodbornou výměnou o záruku přijdeš. Tak je to v podmínkách.
Tiskni
Sdílej: