Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Třetí den se pokouším rozjet ve VirtualBoxu Windows XP v seamless režimu, bezúspěšně. Během té doby se mi povedlo rozjet přemostěné síťování (jak to nazvat lépe? Zkrátka v nastavení virtuálního stroje můžu zvolit Attached to: Host Interface (tap0) a funguje to), výpis příkazu ip:
# ip addr
1: lo: <LOOPBACK,UP,10000> mtu 16436 qdisc noqueue
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 brd 127.255.255.255 scope host lo
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,PROMISC,UP,10000> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
link/ether 00:10:a7:2a:9f:42 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
7: tap0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,10000> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 500
link/ether 02:c1:93:e7:33:7d brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.0.201/24 brd 192.168.0.255 scope global tap0
8: br0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,10000> mtu 1500 qdisc noqueue
link/ether 00:10:a7:2a:9f:42 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.0.2/24 brd 192.168.0.255 scope global br0
# ip route
192.168.0.2 dev tap0 scope link
192.168.0.0/24 dev br0 proto kernel scope link src 192.168.0.2
192.168.0.0/24 dev tap0 proto kernel scope link src 192.168.0.201
127.0.0.0/8 dev lo scope link
default via 192.168.0.1 dev br0
Virtuální stroj lze zastihnout (
) na adrese 192.168.0.201 (ping funguje, na net se z virtuálního stroje taky dostanu), můj skutečný počítač má přiřazenu IP 192.168.0.2, 192.168.0.1 je router. To tedy funguje, snad.
V adresáři C:\seamlessrdp mám rozbalený patřičný login shell, v registrech jsem provedl změny, které byly nutné (vyšší barevná hloubka pro vzdálený přístup, nezobrazování desktopu), vzdálené připojení je také aktivní, uživatel, pod nímž chci programy spouštět, má nastaveno heslo. Přesto, pokud z hostitelského systému spustím „závěrečný“ příkaz, rdesktop -A -s "c:\seamlessrdp\seamlessrdpshell.exe C:\Windows\explorer.exe" 192.168.0.201:3389 -u "Milan" -p nepovím, vidím windowsácký taskbar, tapetu plochy, prostě jako bych parametry -A -s vůbec nezadal. A netuším proč, Vy ano?
Předem děkuji za radu.
Mně to funguje
Nešlo mi to jen, když jsem byl pod stejným uživatelem přihlášený, pak tam skočil normálně celý desktop, ale když se nejdřív odhlásím z Windows a pak spustím ten příkaz rdesktop..., tak to funguje.
Vada na kráse je, že před spuštěním aplikace tam problikne přihlašovací dialog a desktop přes celou plochu, ten ale pak zmizí a už je tam jen okno aplikace.
A taky to, že nejde spustit více aplikací pod jedním windowsovým uživatelem.
Přesně jako tady: https://help.ubuntu.com/community/SeamlessVirtualization
BTW: funguje vám v RDP česká klávesnice? Já se musím připojit z anglickou a až ve Windows přepnout na českou, protože jinak mi to píše nesmysly (místo v zavináč, místo e euro atd.).
BTW: funguje vám v RDP česká klávesnice? Já se musím připojit z anglickou a až ve Windows přepnout na českou, protože jinak mi to píše nesmysly (místo v zavináč, místo e euro atd.).Ted uz ano
Tiskni
Sdílej: