Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
pear install ...a mohlo by to chodit. Nezkousel jsem to jenom hadam.
kto ma byt vlastnik a skupina pre cely egroupware adresar.to ma byt webserver (u mne pod Ubuntu 6.06 je to "www-data")
nainstaloval som egroupware 1.4.001 a vsetko okrem felamimail mi funguje. ked kliknem na 'manage applications', pri felamimail mi vyhodi chybu ze: felamimail-Post-install Dependency Failure:(appname: phpgwapi; versions: 1.3,1.4,1.5; appname: emailadmin; versions: 1.3,1.4,1.5; appname: egw-pear; versions: 1.4.000,1.5; appname: egw-pear; versions: 1.4.000,1.5; ))P emailadmin sa nainstaloval bez problemov, tak nechapem preco je tam napisany. ziadne baliky phpgwapi ani egw-pear v ubuntu-server nemam, takze neviem co dalej. Prosim poradte.na foru egroupware radil Ralf Becker jednomu uzivateli, ze si ma zkontrolovat instalaci toho egw-pear, ze musi mit ten adresar na serveru + (tohle zduraznil) to musi byt nainstalovane pres Setup (u mne se v setupu ale nic takoveho neukazuje, takze dal uz nevim). jinak mam uplne stejny problem
egroupware-egw-pear_1.4.001.orig.tar.gzsamozrejme rozbaleny a potom pres administraci doinstaloval. potom mi to nabidlo i instalaci filemimail. ten jsem taktez nainstaloval. Jediny problem mam ted ten ze se mi nechce pripojit na IMAP. Jako IMAP pouzivam Cyrus. Pokud nekdo z Vás ví jak se pripojit tak prosím napiste. Pri pokusu o prihlaseni Cyrus hlasi do logu tohle
LOGIN FAILED, method=CRAM-MD5, ip=[::ffff:192.168.1.6normalne pres thunderbird se mi prihlasit jde a taktez roundcube se tam prihlasi.
IMAP_CAPABILITY="IMAP4rev1 CHILDREN NAMESPACE THREAD=ORDEREDSUBJECT THREAD=REFERENCES SORT AUTH=CRAM-SHA1 IDLE"IMAP_CAPABILITY nesmi obsahovat AUTH=CRAM-MD5
http://www.nabble.com/Probl%C3%A8me-felamimail-Erreur-des-d%C3%A9pendances...-td14841701s3741.htmljsem našel řešení toho problému, francouzsky sice umím jen "božolé" a "Paříš" (vím "ž") ale pochopil jsem, že se musí nainstalovat balík egw-pear:
http://downloads.sourceforge.net/egroupware/eGroupWare-egw-pear-1.4.002.zip?modtime=1190735826&big_mirror=1. Ten se nakopíruje do adresáře, kde je egw, pak se ve správci aplikací ten egw-pear nainstaluje a pak už je možné instalovat felamimail. Celý postup jsem vyzkoušel a proběhlo mi to bez chyb. No a kdyby někdo vědět jak to nastavit na postfix + mysql + dovecot zprovozněné podle tohoto návodu:
http://johnny.chadda.se/2007/04/15/mail-server-howto-postfix-and-dovecot-with-mysql-and-tlsssl-postgrey-and-dspam/hodně mi to pomůže.
Tiskni
Sdílej: