Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
já jako trosečník s Titaniku M$ Windows, přesedlal jsem na linux. Nainstaloval jsem si Mandrivu 2007 s KDE a začal oťukávat tento systém. Chvílemi jsem si připadal jako dítě, co neumí plavat a přesto je vhozeno do vody.. (znalosti a zkušenosti s windows byly rázem téměř neuplatnitelné) A jako tonoucí se stébla chytá, chytal jsem se i já, až se mi to podařilo. Cesta byla sice trochu trnitá, nadšení se střídalo s utrapami, mále uspěchy střídali komplikace, ale nakonec jsem se toho dost naučil a teď nedám na linux dopustit.. V hlavě mi semtam blýskne myšlenka, jak dlouho jsem ztrácel čas s windows, proč jsem nepřešel dříve i když stále podvědomě oba systémy srovnávám.. Jediným problémem je, že stále nenalézam ideální klon či náhradu za hudební program Fruityloops, který pod WINE sice spusit jde, ale je téměř nepoužítelný, nestabilní a extremně pomalý při čemž bere skoro 100% CPU.. Našel jsem sice dost podobný program Lmms, ale jak už bylo někde v diskuzích napsáno, autoři tohoto programu mají předsebou ještě hodně práce.. Troufám si tedy napsat že v linuxu už lecos umím, ale zdaleka ne vše, stále jsem začátečník a s toho plyne tento dotaz:
Je možné někde v Amaroku nastavit kodování jako windows-1250 ?? Používal jsem ve windows Winamp po přechodu na linux přehrávač XMMS, a teď chci používat Amarok, který se mi moc líbí, ale problém je, že názvy českých skladeb vidím často v "klikihácích" čili nečitelné.. A doufám že nebudu muset kvuli tomu přepisovat názvy skladeb..
Moc děkuji za jakoukoli radu a omlouvám se za délku, často se až moc rozepíšu
ale ještě mě napadlo, je to možná hloupost, že bych si nahodil verzi 1.3.8, ale netuším jak vypadá či jaký je rozdíl od verze 1.4.X. Amarok používám od verze 1.4.3 a s nížší verzi nemám zkušenosti, čili nevím o co budu ochuzen..
No a ještě jeden přihlouplý dotazek, je možné mít víc verzí součastně ? Třeba 1.3.8 a 1.4.X ?? Nikdy jsem to nezkoušel..
Děkuji..
Tiskni
Sdílej: