Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
gsview-4.8.tar.gz
a z něho jsem příkazem
rpmbuild -ta gsview-4.8.tar.gz
vytvořil rpm balíček
gsview-4.8-1.i586.rpm
a potom jsem instaloval příkazem
rpm -ivh gsview-4.8-1.i586.rpm
. Poté jsem ještě samostatně
instaloval ghostscript z balíku ghostscript-8.54-gpl.tar.gz
tradiční procedurou
./configure make make installa nakonec jsem ještě instaloval fonty z balíku
ghostscript-fonts-std-8.11.tar.gz
do adresáře
/usr/local/share/ghostscript/fonts/
. Dodatečně jsem zjistil,
že je potřeba postavit Ghostscript jako sdílený objekt a provedl jsem
to podle návodu v souboru Make.htm, který je v dokumentaci:
ln -s src/unix-gcc.mak makefile make so(tím by se měla vytvořit knihovna
libgs.so
)
make soinstall make socleanKdyž spustím GSview příkazem
gsview
a zkouším v něm otevřít
nějaký soubor ve formátu PostScript objeví se okno s chybovým hlášením:
Failed to load libgs.so: libgs.so: cannot open shared object file: No such file or directory Can't load Ghostscript DLLNevíte někdo, co jsem kde pokazil nebo neudělal? Mám distribuci Suse 10.0 a jádro 2.6.13. Předem děkuji za rady.
/etc/ld.so.conf
u mě vypadá následovně:
/usr/X11R6/lib/Xaw95 /usr/X11R6/lib/Xaw3d /usr/X11R6/lib /usr/i486-linux/lib /usr/i486-linux-libc5/lib=libc5 /usr/i486-linux-libc6/lib=libc6 /usr/i486-linuxaout/lib /usr/i386-suse-linux/lib /usr/local/lib /usr/openwin/lib /opt/kde/lib /opt/kde2/lib /opt/kde3/lib /opt/gnome/lib /opt/gnome2/lib include /etc/ld.so.conf.d/*.conf
ldconfig
jsem pustil, ale gsview
stále zlobí.
Distribuční balíček jsem nepoužil, protože nevím, kde je ke stažení. Kromě
toho si myslím, že kdybych se jej pokoušel instalovat teď po tom všem, co
jsem napáchal, došlo by k nějakému konfliktu. Každopádně děkuji za Vaší radu.
libgs.so
v operačním systému vůbec nemám. Znova jsem pustil ten proces, který
ji měl vytvořit:
ln -s src/unix-gcc.mak makefile make soa skončil s mnoha chybami:
./src/gdevpdfe.c:189: error: syntax error before ‘pdf_uuid_time’ ./src/gdevpdfe.c:190: warning: return type defaults to ‘int’ ./src/gdevpdfe.c:190: warning: no previous prototype for ‘pdf_uuid_time’ ./src/gdevpdfe.c: In function ‘pdf_uuid_time’: ./src/gdevpdfe.c:192: error: ‘uint64_t’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:192: error: (Each undeclared identifier is reported only once ./src/gdevpdfe.c:192: error: for each function it appears in.) ./src/gdevpdfe.c:192: error: syntax error before ‘t’ ./src/gdevpdfe.c:195: error: ‘t’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:195: error: syntax error before numeric constant ./src/gdevpdfe.c:191: warning: unused variable ‘dt’ ./src/gdevpdfe.c: At top level: ./src/gdevpdfe.c:212: error: syntax error before ‘uint64_t’ ./src/gdevpdfe.c:213: warning: function declaration isn’t a prototype ./src/gdevpdfe.c: In function ‘pdf_make_uuid’: ./src/gdevpdfe.c:215: error: ‘uuid_time’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:225: error: ‘time_seq’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:228: error: ‘node’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:235: error: ‘buf’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:235: error: ‘buf_length’ undeclared (first use in this function) make[1]: *** [obj/../soobj/gdevpdfe.o] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/svatuska/gv/ghostscript-8.54-gpl' make: *** [so] Error 2 pc049e:/home/svatuska/gv/ghostscript-8.54-gpl #
gsview
instaloval gv
. Z internetové
stránky http://ftp.gnu.org/gnu/gv/ jsem
stáhnul balík gv-3.6.2.tar.gz
a teď mám gv 3.6.2
, který
zatím funguje skvěle. Děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej: