Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
gsview-4.8.tar.gz
a z něho jsem příkazem
rpmbuild -ta gsview-4.8.tar.gz
vytvořil rpm balíček
gsview-4.8-1.i586.rpm
a potom jsem instaloval příkazem
rpm -ivh gsview-4.8-1.i586.rpm
. Poté jsem ještě samostatně
instaloval ghostscript z balíku ghostscript-8.54-gpl.tar.gz
tradiční procedurou
./configure make make installa nakonec jsem ještě instaloval fonty z balíku
ghostscript-fonts-std-8.11.tar.gz
do adresáře
/usr/local/share/ghostscript/fonts/
. Dodatečně jsem zjistil,
že je potřeba postavit Ghostscript jako sdílený objekt a provedl jsem
to podle návodu v souboru Make.htm, který je v dokumentaci:
ln -s src/unix-gcc.mak makefile make so(tím by se měla vytvořit knihovna
libgs.so
)
make soinstall make socleanKdyž spustím GSview příkazem
gsview
a zkouším v něm otevřít
nějaký soubor ve formátu PostScript objeví se okno s chybovým hlášením:
Failed to load libgs.so: libgs.so: cannot open shared object file: No such file or directory Can't load Ghostscript DLLNevíte někdo, co jsem kde pokazil nebo neudělal? Mám distribuci Suse 10.0 a jádro 2.6.13. Předem děkuji za rady.
/etc/ld.so.conf
u mě vypadá následovně:
/usr/X11R6/lib/Xaw95 /usr/X11R6/lib/Xaw3d /usr/X11R6/lib /usr/i486-linux/lib /usr/i486-linux-libc5/lib=libc5 /usr/i486-linux-libc6/lib=libc6 /usr/i486-linuxaout/lib /usr/i386-suse-linux/lib /usr/local/lib /usr/openwin/lib /opt/kde/lib /opt/kde2/lib /opt/kde3/lib /opt/gnome/lib /opt/gnome2/lib include /etc/ld.so.conf.d/*.conf
ldconfig
jsem pustil, ale gsview
stále zlobí.
Distribuční balíček jsem nepoužil, protože nevím, kde je ke stažení. Kromě
toho si myslím, že kdybych se jej pokoušel instalovat teď po tom všem, co
jsem napáchal, došlo by k nějakému konfliktu. Každopádně děkuji za Vaší radu.
libgs.so
v operačním systému vůbec nemám. Znova jsem pustil ten proces, který
ji měl vytvořit:
ln -s src/unix-gcc.mak makefile make soa skončil s mnoha chybami:
./src/gdevpdfe.c:189: error: syntax error before ‘pdf_uuid_time’ ./src/gdevpdfe.c:190: warning: return type defaults to ‘int’ ./src/gdevpdfe.c:190: warning: no previous prototype for ‘pdf_uuid_time’ ./src/gdevpdfe.c: In function ‘pdf_uuid_time’: ./src/gdevpdfe.c:192: error: ‘uint64_t’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:192: error: (Each undeclared identifier is reported only once ./src/gdevpdfe.c:192: error: for each function it appears in.) ./src/gdevpdfe.c:192: error: syntax error before ‘t’ ./src/gdevpdfe.c:195: error: ‘t’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:195: error: syntax error before numeric constant ./src/gdevpdfe.c:191: warning: unused variable ‘dt’ ./src/gdevpdfe.c: At top level: ./src/gdevpdfe.c:212: error: syntax error before ‘uint64_t’ ./src/gdevpdfe.c:213: warning: function declaration isn’t a prototype ./src/gdevpdfe.c: In function ‘pdf_make_uuid’: ./src/gdevpdfe.c:215: error: ‘uuid_time’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:225: error: ‘time_seq’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:228: error: ‘node’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:235: error: ‘buf’ undeclared (first use in this function) ./src/gdevpdfe.c:235: error: ‘buf_length’ undeclared (first use in this function) make[1]: *** [obj/../soobj/gdevpdfe.o] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/svatuska/gv/ghostscript-8.54-gpl' make: *** [so] Error 2 pc049e:/home/svatuska/gv/ghostscript-8.54-gpl #
gsview
instaloval gv
. Z internetové
stránky http://ftp.gnu.org/gnu/gv/ jsem
stáhnul balík gv-3.6.2.tar.gz
a teď mám gv 3.6.2
, který
zatím funguje skvěle. Děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej: