Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
LDAP, Radius, DHCP, VLANy a switche a APcka co umi 802.1x network login.
A je vystarano..
Jj, delali jsme to s 3Comy 5500 na FreeRADIUSu a OpenLDAPu.
Chce to trochu premysleni, ale prilis slozity to neni, v principu to funguje tak, ze kdyz se do site nekdo(neco) pripoji a neautentikuje se, tak spadne do "karantenni VLAN"; kdyz ma treba spravnou MAC tak spadne do VLANy pro printservery; no a kdyz se autentifikuje tak si switch si pres Radius z LDAPu vytahne klice a na zaklade nich nastavi ten port do spravne VLANy,nastavi prioritizace, pomoci DHCP relay z DHCP vytahne IP adresu a predhodi ji klientovi. Tady pak jeste bylo to, ze pokud si klient nevyzada adresu z DHCP tak i prihlasenej jde do "karanteny" takze si uzivatele ani nemohou nastavit pevne IP.
Je to proste jen o tech spravnejch klicich v LDAP a rekneme tydnu lazeni. Nejspis bude hodne zalezet na dokumetaci vyrobce akt. prvku..
Nojo, jenze bez switche s podporou 802.1q to jaksi nepujde. Tedy teoreticky je tu moznost ty VLANy tagovat primo na stanicich a serveru a jet na tom, ale pri tom co bezne byva za sitovky v obyc. stanicich vam ten zazitek nepreju. Videl jsem to chodit na Intelech a Broadcomech po instalaci tech jejich "control center" ale z Realteku (kterych tam bude nejvic) mam dost hruzu.
PS: Vim velmi dobre jak tezko jde takova investice prosadit, ale od Allied Telesyn jsou ty spravne switche uz od 5000,- bez DPH.
Eňo něno ... dík za materiály ke studiu.
V první vlně by vám mohly stačit 802.1q VLANy. Koncové počítače budou mít "svůj" port switche jako access ve "své" VLANě, servery budu na truncích a budou multihome. Stejně tak nějaký firewall bude připojený trunkem a bude mj. řešit routování a filtraci provozu mezi jednotlivými VLANami. Todle řešení zcela jistě a spolehlivě funguje...
Pokud byste to chtěl dotáhnout k dokonalosti nějakou autentizací na portech switche, pak potřebujete 802.1x a nejspíš i radius - ale osobně s tím nemám moc dobré zkušenosti, protože Windows (konkrétně odzkoušeno na XP) mají toho svého standardního supplicanta dost zmršeného a velmi často se prostě nedokáží autentizovat. Existují nicméně i nějací komerční supplicatni, ale o tom už vím celkem houby...
Těch linků by byla spousta, záleží, co přesně vás zajímá, kolik toho víte, co přesně potřebujete a tak...
Obecně řečeno, je třeba odlišit dvě věci - VLANy (802.1q), které vám umožní v rámci jedné fyzické infrastruktury provozovat více nezávislých oddělených LAN, a autentizaci (802.1x, radius & spol.), které vám umožní nad takto vytvořenou virtuální topologií další bezpečnostní kouzla, například aby se kdokoliv nemohl zapojit do kterékoliv zásuvky (což ale můžete do jisté míry ošetřit MAC filtrama a MAC security na switchi), nebo třeba, aby se kdokoliv mohl zapojit kamkoliv, ale správně ho to zařadilo do jeho VLANy (to už opravdu bez 802.1x nejde).
V každém případě začněte těma VLANama (a pokud to váš switch neumí, pak neumí ani ten zbytek, takže není co řešit). A podle konkrétních potřeb (které byste musel blíže specifikovat) - například jaká je fyzická bezpečnost jednotlivých přípojek, jestli mezi nimi uživatelé migrují, a tak různě... - můžeme navrhovat další kroky.
Upřímně řečeno, začínat hned zkraje studovat LDAP+Raidus+802.1x mi příjde trochu jako overkill.
Tiskni
Sdílej: