Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
LDAP, Radius, DHCP, VLANy a switche a APcka co umi 802.1x network login.
A je vystarano..
Jj, delali jsme to s 3Comy 5500 na FreeRADIUSu a OpenLDAPu.
Chce to trochu premysleni, ale prilis slozity to neni, v principu to funguje tak, ze kdyz se do site nekdo(neco) pripoji a neautentikuje se, tak spadne do "karantenni VLAN"; kdyz ma treba spravnou MAC tak spadne do VLANy pro printservery; no a kdyz se autentifikuje tak si switch si pres Radius z LDAPu vytahne klice a na zaklade nich nastavi ten port do spravne VLANy,nastavi prioritizace, pomoci DHCP relay z DHCP vytahne IP adresu a predhodi ji klientovi. Tady pak jeste bylo to, ze pokud si klient nevyzada adresu z DHCP tak i prihlasenej jde do "karanteny" takze si uzivatele ani nemohou nastavit pevne IP.
Je to proste jen o tech spravnejch klicich v LDAP a rekneme tydnu lazeni. Nejspis bude hodne zalezet na dokumetaci vyrobce akt. prvku..
Nojo, jenze bez switche s podporou 802.1q to jaksi nepujde. Tedy teoreticky je tu moznost ty VLANy tagovat primo na stanicich a serveru a jet na tom, ale pri tom co bezne byva za sitovky v obyc. stanicich vam ten zazitek nepreju. Videl jsem to chodit na Intelech a Broadcomech po instalaci tech jejich "control center" ale z Realteku (kterych tam bude nejvic) mam dost hruzu.
PS: Vim velmi dobre jak tezko jde takova investice prosadit, ale od Allied Telesyn jsou ty spravne switche uz od 5000,- bez DPH.
Eňo něno ... dík za materiály ke studiu.
V první vlně by vám mohly stačit 802.1q VLANy. Koncové počítače budou mít "svůj" port switche jako access ve "své" VLANě, servery budu na truncích a budou multihome. Stejně tak nějaký firewall bude připojený trunkem a bude mj. řešit routování a filtraci provozu mezi jednotlivými VLANami. Todle řešení zcela jistě a spolehlivě funguje...
Pokud byste to chtěl dotáhnout k dokonalosti nějakou autentizací na portech switche, pak potřebujete 802.1x a nejspíš i radius - ale osobně s tím nemám moc dobré zkušenosti, protože Windows (konkrétně odzkoušeno na XP) mají toho svého standardního supplicanta dost zmršeného a velmi často se prostě nedokáží autentizovat. Existují nicméně i nějací komerční supplicatni, ale o tom už vím celkem houby...
Těch linků by byla spousta, záleží, co přesně vás zajímá, kolik toho víte, co přesně potřebujete a tak...
Obecně řečeno, je třeba odlišit dvě věci - VLANy (802.1q), které vám umožní v rámci jedné fyzické infrastruktury provozovat více nezávislých oddělených LAN, a autentizaci (802.1x, radius & spol.), které vám umožní nad takto vytvořenou virtuální topologií další bezpečnostní kouzla, například aby se kdokoliv nemohl zapojit do kterékoliv zásuvky (což ale můžete do jisté míry ošetřit MAC filtrama a MAC security na switchi), nebo třeba, aby se kdokoliv mohl zapojit kamkoliv, ale správně ho to zařadilo do jeho VLANy (to už opravdu bez 802.1x nejde).
V každém případě začněte těma VLANama (a pokud to váš switch neumí, pak neumí ani ten zbytek, takže není co řešit). A podle konkrétních potřeb (které byste musel blíže specifikovat) - například jaká je fyzická bezpečnost jednotlivých přípojek, jestli mezi nimi uživatelé migrují, a tak různě... - můžeme navrhovat další kroky.
Upřímně řečeno, začínat hned zkraje studovat LDAP+Raidus+802.1x mi příjde trochu jako overkill.
Tiskni
Sdílej: