Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Je to vlastnost nebo chyba, když Ubuntu se strašně zpomalí ve vykonávání čehokoliv, když není signál z WiFi karty? Odezvy v Gnome prostředí jsou strašně dlouhé. Navíc PC někdy zcela "zcepení".
Mám wireless kartu EDIMAX EW-7128g, která je jinak zcela bez problémů.
Jde to nějak potlačit?
taky sem to nevyřešil :(
Zde to také řeší
http://groups.google.ca/group/ubuntulinux/browse_thread/thread/ecd4189886b0cbae/11822d88eda81836?lnk=gst&q=wireless&rnum=8&hl=cs#11822d88eda81836
/etc/resolv.conf
by měl být jmenný server (DNS) co normálně používáte. Pokud nejde síť, tak to nevadí. Důležitější je mít v /etc/hosts
následující záznam:
127.0.0.1 localhost localhost.localdomain hostname hostname.domainname
hostname
a hostname.domainname
nahraďte názvem počítače (např pc
) a názvem domény (např pc.example.net
).
Počítač se tak nebude snažit přeložit daná jména pomocí jmenných serverů, ale vezme je z tohoto souboru–nedochází k prodlevám při čekání na odpověď, která nedorazí.
Lze lepe pro neznaleho popsat jak vse nastavit?
Vypis - iwlist ra1 scan
ra1
Scan completed :
Cell 01
Address: 00:60:B3:8D:3D:F
ESSID:"default"
Mode:Managed
Channel:6
Encryption key:off
.
------
/etc/resolv.conf - obsahuje:
nameserver 194.228.41.65
nameserver 194.228.41.113
.
------
/etc/hosts - obsahuje:
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 user-desktop.default
# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
------
Stačila jen změna /etc/hosts následně:
10.0.0.10 router.default router
127.0.0.1 localhost user-desktop.default user-desktop
127.0.1.1 user-desktop.default
# Původně jen
# 127.0.0.1 localhost
Našel jsem to zde v diskusi - Petr Šobáň:
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/162808
Tiskni
Sdílej: