Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
nektere procesory (zalezi na serii a pripadne i kusu) topi vyrazne mene, nez uvadi vyrobce. treba polovinu, obcas i tretinu
Dnešní procesory jsou napájeny nízkým napětím něco přes 1 V. Přitom procesor odebírá proud řádu desítek A.Dnešní procesory jsou napájeny z měniče napájeného napětím 2x +12V. Pokud jde o to změřit spotřebu procesoru, viděl bych jako jednodušší měřit proud tekoucí těmito dvěma vodiči a mít na paměti, že měnič nemá 100% účinnost.
Východiskem nebudou ani klešťové ampérmetry (jsou pro AC proudy).
Zalezi na typu - v dnesni dobe se prodavaji pristoje ktere umi merit AC + DC.
ale je to o pozadovane presnosti, cene....
rozumny prevodnik proud -> napeti s hallovou sondou (jako klestak, ale s vystupem pro merici pristroj) pouzitelny pro tyhle ucely stoji radove 10kKc + dalsi penize podobne kvalitni merak nebo spise digitalni osciloskop 2 a vice kanalu s matematikou (vypocet vykonu)
Pro orientacni mereni postaci AC+DC klestak radove za 3kKc + normalni multimetr (klestakem merit proud na vetvich ze zdroje a pronasobit odpovidajicim napetim zmerenym multimetrem). Chyba tohodle mereni by mohla byt na urovni 5% a mene - za predpokladu staleho zatizeni PC v prubehu mereni, neprilis zvlnenych proudu a napeti...
add 2: byly mysleny pristroje (o dost) vyssi kategorie nez uvadite.
(posledni odstavec) - vicemene souhlasim.
pro podrobnejsi mereni na spinanych zdrojich (temer vsechno napajeni v PC) je vicekanalovy digitalni osciloskop s matematikou temer nutnosti. bohuzel...
Tiskni
Sdílej: