Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
# Xorg configuration created by system-config-display Section "ServerLayout" Identifier "single head configuration" Screen 0 "aticonfig-Screen[0]" 0 0 InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" EndSection Section "Files" EndSection Section "Module" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" ModelName "Monitor 1600x1400" HorizSync 30.0 - 90.0 VertRefresh 50.0 - 120.0 Option "dpms" EndSection Section "Monitor" Identifier "aticonfig-Monitor[0]" Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver" Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor" Option "DPMS" "true" EndSection Section "Device" Identifier "Videocard0" Driver "vesa" EndSection Section "Device" Identifier "aticonfig-Device[0]" Driver "fglrx" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Videocard0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Screen" Identifier "aticonfig-Screen[0]" Device "aticonfig-Device[0]" Monitor "aticonfig-Monitor[0]" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 EndSubSection EndSectionPri novom starte X-ov sa tieto nespustia. V subore Xorg.0.log som nasiel chybu:
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI:6:0:1) foundCo to znamena? Nemoze byt problem ze ta karta pripojena na slot PCI Express 16? Ako zistit ci PCIe16x pracuje spravne. Konfiguracia systemu a neaku dalsiu chytu som nasiel v subore Xorg.setup:
X Window System Version 1.3.0> Release Date: 19 April 2007 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 1.3 Build Operating System: Fedora Core 7 Red Hat, Inc. Current Operating System: Linux localhost.localdomain 2.6.21-1.3194.fc7 #1 SMP Wed May 23 22:47:07 EDT 2007 x86_64 Build Date: 11 May 2007 Build ID: xorg-x11-server 1.3.0.0-5.fc7 Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version. Module Loader present Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting, (++) from command line, (!!) notice, (II) informational, (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown. (++) Log file: "/dev/null", Time: Mon Aug 20 17:38:27 2007 (++) Using config file: "/tmp/tmpOWbURCxorg.config" (II) Module already built-in (EE) AIGLX: Screen 0 is not DRI capable found Backtrace: 0: /usr/bin/Xorg(xf86SigHandler+0x6d) [0x47f5ed] 1: /lib64/libc.so.6 [0x3c31230620] 2: /usr/lib64/xorg/modules/drivers//fglrx_drv.so(atiddxSave64BitBAR+0x2d) [0x2aaaabf1680d] 3: /usr/lib64/xorg/modules/drivers//fglrx_drv.so(atiddxProbeMain+0x37f) [0x2aaaabf219bf] 4: /usr/bin/Xorg(InitOutput+0x6e7) [0x462f47] 5: /usr/bin/Xorg(main+0x275) [0x433e65] 6: /lib64/libc.so.6(__libc_start_main+0xf4) [0x3c3121daa4] 7: /usr/bin/Xorg(FontFileCompleteXLFD+0x231) [0x433319] Fatal server error: Caught signal 11. Server abortingCo znamena ten Backtrace? Vdaka, p.
(EE) AIGLX: Screen 0 is not DRI capable found
aticonfig --initialX-y pre zmenu spustili, no DRI nefungovalo. Aj ten progrm
ATI catalist centerisiel spustit. V tej distr. suse10.2 je jadro 2.6.18 (povodne jadnor fedory 7 je 2.6.21(.20)). Moze to byt aj tym jadrom? Cakal by som ze novsie jadro bude vhodnejsie? Vdaka za kazdu radu. p.
Section "Extensions"
Option "Composite" "Disable"
EndSection
.
Ve Fedoře 7 mi z toho co jsem uvedl pomohlo konkrétně tohle (používám 64bit verzi):
su - cd /usr/lib64/xorg/modules/drivers/ mv fglrx_drv.so fglrx_drv.so.orig cat fglrx_drv.so.orig | sed "s/\xe8\x61\x2c\xfe\xff/\x90\x90\x90\x90\x90/g" > fglrx_drv.so diff fglrx_drv.so fglrx_drv.so.origxorg.conf si upravuju sám. Uvedu sem jen změny (kvůli délce) které jsem tam udělal kvůli fglrx:
Section "ServerFlags"
Option "AIGLX" "off"
EndSection
Section "Device"
Driver "fglrx"
Option "OpenGLOverlay" "off"
Option "VideoOverlay" "on"
Identifier "Videocard0"
# Driver "radeon"
EndSection
Section "Extensions"
Option "Composite" "Disable"
EndSection
Abych nezapoměl, používám balíky z livny.
kmod-fglrx-8.38.7-2.2.6.20_1.2962.fc6.x86_64aj balik
error: Failed dependencies:
fglrx-kmod-common >= 8.38.7 is needed by kmod-fglrx-8.38.7-2.2.6.20_1.2962.fc6.x86_64
Na livne ziadny fglrx-kmod-common nie je.
Prehladal som http://rpm.pbone.net/no ten blik som nenasiel. Nevie niekto kde by som ten balik stiahol? Podbny balik zrejme budem potrebovat aj pri Fedore7. Vdaka, p.
fglrx-kmod-commonje obsiahnuta v baliku
xorg-x11-drv-fglrxa zrejme nie nahodou su instalovane vsetky baliky naraz prikazom
yum install kmod-fglrx xorg-x11-drv-fglrx xorg-x11-drv-fglrx-libs-32bittohto navodu. Ak by som doma nerozchodil yum s lokalnymi repo, je mozne tiez nainstalovat tie baliky v jednom
rpm -ivhprikaze? Alebo je treba pomocou rpm prikazu instalovat samostatne s moznostou --nodeps? Samozrejme skusim vsetko. D, p.
Tiskni
Sdílej: