Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#!/bin/bash iptables=`which iptables` # reset() { $iptables -X $iptables -F INPUT $iptables -F OUTPUT $iptables -F FORWARD } .... atd.problem je, ze kdyz spustim sh firewall.sh tak to ohlasi
`irewall.sh: line 4: syntax error near unexpected token `{ `irewall.sh: line 5: `reset() {nekde jsem cetl, ze za to muze moct windowsacky zpusob ukoncovani radku, ale prebootoval jsem do linuxu a ulozil jsem to znovu tam a nepomohlo to .... Help? PS: Tohle jsem jeste nedelal, kamos mi poslal svuj skript, poupraviljsem si ho pro svoje potreby. Sam jsem skript krome rc.local nepotreboval ...
#!/bin/bash firewall=`which iptables` reset() { $firewall -X $firewall -F INPUT $firewall -F OUTPUT $firewall -F FORWARD } start() { # DEFAULTNE VSE ZAHAZUJEM $firewall -P INPUT DROP $firewall -P OUTPUT ACCEPT $firewall -P FORWARD ACCEPT ... atd.odpoved:
[root@localhost samba]# sh ipt.sh : command not found : command not found 'pt.sh: line 5: syntax error near unexpected token ` 'pt.sh: line 5: `reset()BTW v tom puvodnim prispevku melo byt v obou pripadech "line 4"
Je to skutečně obrácený apostrof, není to nějaký unicodový ekvivalent typu "left single quote"? Když bude nejhůř, použijte '$(...)
'.
Mimochodem, to mazání provádíte dost nešťastně. Pokud se budete na uživatelský řetězec odkazovat z nějakého pravidla ve standardním (a to nejspíš budete), dojde při 'iptables -X
' k chybě. Lepší by bylo
iptables -F iptables -X
Já jsem hlavně nikdy nepochopil, k čemu má být dobrá ta proměnná (leda že by to bylo tak, že to tam všichni v příkladech píší, tak to od nich všichni opisují - asi jako aktivaci RP filtru). Zejména kombinace
iptables=`which iptables` $iptables -X
mi připadá docela uhozená.
tr -d '\r' < vas_skript.sh > novy_nazev.sh
.
Zavadeni nove promenne pomoci iptables=`which iptables`
je opravdu zbytecne. Potrebujete tam uvest celou cestu k tomu programu (z bezpecnostnich duvodu). Neco jako iptables=/usr/sbin/iptables
.
Potrebujete tam uvest celou cestu k tomu programu (z bezpecnostnich duvodu). Neco jako iptables=/usr/sbin/iptables
.
Z jakých bezpečnostních důvodů? Pokud je útočník schopen rootovi změnit hodnotu proměnné PATH
, pak to, že se v tomto konkrétním skriptu zavolá špatný iptables
, už je celkem zanedbatelná drobnost…
Tiskni
Sdílej: