Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
#!/bin/bash iptables=`which iptables` # reset() { $iptables -X $iptables -F INPUT $iptables -F OUTPUT $iptables -F FORWARD } .... atd.problem je, ze kdyz spustim sh firewall.sh tak to ohlasi
`irewall.sh: line 4: syntax error near unexpected token `{ `irewall.sh: line 5: `reset() {nekde jsem cetl, ze za to muze moct windowsacky zpusob ukoncovani radku, ale prebootoval jsem do linuxu a ulozil jsem to znovu tam a nepomohlo to .... Help? PS: Tohle jsem jeste nedelal, kamos mi poslal svuj skript, poupraviljsem si ho pro svoje potreby. Sam jsem skript krome rc.local nepotreboval ...
#!/bin/bash firewall=`which iptables` reset() { $firewall -X $firewall -F INPUT $firewall -F OUTPUT $firewall -F FORWARD } start() { # DEFAULTNE VSE ZAHAZUJEM $firewall -P INPUT DROP $firewall -P OUTPUT ACCEPT $firewall -P FORWARD ACCEPT ... atd.odpoved:
[root@localhost samba]# sh ipt.sh : command not found : command not found 'pt.sh: line 5: syntax error near unexpected token ` 'pt.sh: line 5: `reset()BTW v tom puvodnim prispevku melo byt v obou pripadech "line 4"
Je to skutečně obrácený apostrof, není to nějaký unicodový ekvivalent typu "left single quote"? Když bude nejhůř, použijte '$(...)
'.
Mimochodem, to mazání provádíte dost nešťastně. Pokud se budete na uživatelský řetězec odkazovat z nějakého pravidla ve standardním (a to nejspíš budete), dojde při 'iptables -X
' k chybě. Lepší by bylo
iptables -F iptables -X
Já jsem hlavně nikdy nepochopil, k čemu má být dobrá ta proměnná (leda že by to bylo tak, že to tam všichni v příkladech píší, tak to od nich všichni opisují - asi jako aktivaci RP filtru). Zejména kombinace
iptables=`which iptables` $iptables -X
mi připadá docela uhozená.
tr -d '\r' < vas_skript.sh > novy_nazev.sh
.
Zavadeni nove promenne pomoci iptables=`which iptables`
je opravdu zbytecne. Potrebujete tam uvest celou cestu k tomu programu (z bezpecnostnich duvodu). Neco jako iptables=/usr/sbin/iptables
.
Potrebujete tam uvest celou cestu k tomu programu (z bezpecnostnich duvodu). Neco jako iptables=/usr/sbin/iptables
.
Z jakých bezpečnostních důvodů? Pokud je útočník schopen rootovi změnit hodnotu proměnné PATH
, pak to, že se v tomto konkrétním skriptu zavolá špatný iptables
, už je celkem zanedbatelná drobnost…
Tiskni
Sdílej: