Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
df -h
Pripony giga a kilo, ci mega znamena nasobky 1000? Ani si nemyslim.To máte pravdu, ale pokud jde o předpony, našel jsem to jinak
1GiB = 1024MiB 1GB = 1000MBPlatí od doby, kdy se firmy vyrábějící DVD nosiče a disky rozhodly pro marketingový fígl a navýšily tak kapacitu svých výrobků s tím, že odteď používají předpony podle SI. Všichni normální lidi pracující s počítači dál používají MB = 1024kB
kilo-
byl odjakživa tisícinásobek, mega-
milion-násobek atd. Že si si to v dávných dobách IT kdosi vyložil jako "přiblížně tisícinásobek" je problém IT, ne okolního světa, a IT se bude muset těch svých přibližnozkratek zbavit. (Že těch 1024 má nějakou souvislost s mocninou dvojky, a že to souvisí s dvojkovou soustavou, která se v IT používá kdesi ve vrstvách hluboko pod uživatelským rozhraním, je sice roztomilé, ale nikoho kromě pár odborníků to nezajímá.)
Jednotky SI tady byly kapánek dříve, než firmy vyrábějící DVD nosiče a jejich marketingová odděleníAno, samozrejme mate pravdu
Take mate pravdu, i kdyz si nejsem uplne jisty tim, ze to je "problem" IT. Nedokazu ted najit to spravne slovo, ale "problem" mi tam moc nesedi.kilo-
byl odjakživa tisícinásobek,mega-
milion-násobek atd. Že si to v dávných dobách IT kdosi vyložil jako "přiblížně tisícinásobek" je problém IT, ne okolního světa
IT se bude muset těch svých přibližnozkratek zbavitTak s timhle rozhodne souhlasit nemohu. Kazdy obor lidske cinosti ma sve ustalene vyrazy a oznaceni a sva "specifika", i v oblasti oznaceni mnozstvi. A kdyz se spolu bavi dva lide "z oboru", pouzivaji tyto vyrazy. Stejne tak v IT oboru predpona kilo znamena 1024 a Mega=1024kilo. Ano, pri hovoru s lidmi mimo obor mohou vznikat problemy, stejne tak jako se to deje u jinych oboru.
Že těch 1024 má nějakou souvislost s mocninou dvojky, a že to souvisí s dvojkovou soustavou, která se v IT používá kdesi ve vrstvách hluboko pod uživatelským rozhraním, je sice roztomilé, ale nikoho kromě pár odborníků to nezajímá.Ano, mate opet pravdu i v tech duvodech, i v tom, ze to nikoho nezajima. Nicmene ani to neni duvod k tomu, aby se IT obor zbavoval svych specifik, jak jsem o tom psal vyse.
Jak by se vám líbilo, kdyby měla směnárna na vývěsce uvedeno "poplatek 0 Kč" a při výměně by vám řekli "no jo, ale v načem oboru poplatek 0 Kč znamená běžných 100 Kč, to je takový specifický termín"?
To nebyl dobrý příklad… :-)
Donekonečna v tom zmatek snad taky nebude, takže je jenom otázka, jak dlouho se ještě kilo- pro 1024násobek bude používat. Já bych to zbytečně neprodlužoval
On v tom také žádný zmatek nebyl, dokud ho tam nezačali zanášet nezodpovědní výrobci disků. A představa, že nějaké kibi-, mebi- a další nesmysly zabrání výrobcům věšet zákazníkům bulíky na nos, je opravdu velmi naivní…
Schválně jsem tu větu začal jak by se vám líbiloJak by se vám líbilo, kdyby měla směnárna na vývěsce uvedeno "poplatek 0 Kč" a při výměně by vám řekli "no jo, ale v načem oboru poplatek 0 Kč znamená běžných 100 Kč, to je takový specifický termín"?To nebyl dobrý příklad… :-)
Stejně by s tím přišel později někdo jiný, např. běžní uživatelé. Tvrzení, že tisíc je vlastně tisíc dvacet čtyři, se opravdu nedá držet donekonečna. Já chápu proč těch 1024 vzniklo, chápu, že je to tradice, ale nedá se nic dělat, je to prostě hloupost, která dnes věci jenom komplikuje. Třeba Velká Británie taky nakonec přijala metrickou soustavu, a to nejde srovnávat tradičnost imperiální soustavy jednotek ve VB a 1024-jednotek v IT. Ostatně my také nevážíme v librách, centech a hřivnách, neměříme v mílých nebo palcích – také musel přijít někdo nezodpovědný, kdo zavedl novátorské gramy a metry.Donekonečna v tom zmatek snad taky nebude, takže je jenom otázka, jak dlouho se ještě kilo- pro 1024násobek bude používat. Já bych to zbytečně neprodlužovalOn v tom také žádný zmatek nebyl, dokud ho tam nezačali zanášet nezodpovědní výrobci disků. A představa, že nějaké kibi-, mebi- a další nesmysly zabrání výrobcům věšet zákazníkům bulíky na nos, je opravdu velmi naivní…
Tvrzení, že tisíc je vlastně tisíc dvacet čtyři, se opravdu nedá držet donekonečna.
To ale nikdo netvrdí. Pouze se od začátku definoval kilobyte jako 1024 byte apod., což je podle mne naprosto v pořádku a až do nedávné doby s tím byli srozuměni (a většina nás pořád je). Je mnoho jiných příkladů, kdy určitý výraz znamená v různých kontextech pokaždé něco jiného.
Já chápu proč těch 1024 vzniklo, chápu, že je to tradice, ale nedá se nic dělat, je to prostě hloupost, která dnes věci jenom komplikuje.Já bych netvrdil, že je to jenom tradice a hloupost. U pamětí je to naprosto pochopitelné. Pamět o velikosti 1024 bytů má 10 adresních drátů a všechny kombinace 1 a 0 na těch deseti drátech přesně naadresují 1024 bytů. Budete všude psát, že ta paměť není velká 1KB, ale 1024B? Člověk si odjakživa všechno usnadňuje i když je to za cenu nepřesnosti. Nebo posledních 24 bytů u této paměti "nevyrobíte" a vznikne 24 "zakázaných" adres, které budou při použití házet chybu? U dnešních pamětí 1GB = 1 073 741 824B už bychom "přišli" o 73 741 824 bytů, nebo bychom si kupovali paměť o velikosti 1 073 741 824B. Myslím, že u pamětí se nic nezmění a pořád bude toto použití násobků jednotek stejné. U disků už se nepoužívá, protože tam není přímá vazba mezi počtem adresních drátů a velikostí disku, navíc toto použití disk na první pohled "zmenšuje", proto se výrobcům nelíbí.
Tiskni
Sdílej: