Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
otazka nebola o vybere distribucie, ani najlepsej, panove ctete!!Máte pravdu, ona totiž žádná otázka ani nebyla položena.
Ak vobec take nieco existuje.Ne, nic takového neexistuje.
Podle mě perspektivní znamená staré a velké distro. To znamená Fedora, Mandriva, openSUSE, Ubuntu. A ne takovéty nové, speciální, forky.Právě jste jmenoval relativně mladé forky. Když jsem začínal s Linuxem, tak ani jedna z nich neexistovala.
mno me neprijde ze by s Gentoo byo vic prace. Uprimne, za tu dobu co ho pouzivam jsem znacne zakrnel a zlenivelZvláštní, já Gentoo opustil pro Arch a SUSE a přesně jak píšete vy se mi začíná po tom "krnění a lenivění" stýskat. Protože ty obě binárně distribuované distribuce jsou sice relativně pohodlné - ovšem když se chováte tak, jak autoři distribuce a balíčků předpokládali. Běda jak chcete něco nestandardního nebo někde je problém. Např. fungování scim (skim) v Archu anebo teď v SUSE wifi contra jádro 2.6.22 (anebo předtím jádro 2.6.18 contra cryptoloop) ... já se k tomu Gentoo asi brzo vrátímUz sia ni nevzpominam kdy naposledy jsem resil neco toho typu ze si chci nainstalovat balicek ktery distribuce nenabizi a taksi ho zkompiluji ze zdrojaku, ale configure po me chce novejsi knihovnu nez mam,nicmen kvuli opatu te jedne knihovny musim diky dalsim zavislostem prekopat
Tiskni
Sdílej: