Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
/dev/hda1
ale kompletní /dev/hda
přes např. dd
. Pak bude celý disk po obnově v naprosto stejném stavu jako předtím (obnoví se bootsector, tabulka oddílů ...) nezávisle na souborovém systému.
Nabootoval bych z liveCD nebo ze sítě a pak něco jako:
dd if=/dev/hda | gzip > /mnt/net/zaloha.bin
Data se nejlepší sypat na externí disk nebo třeba přes NFS na jiný počítač.
sfdisk -d /dev/sda > /cesta/table-backupNavíc doporučuju používat opatchovanou verzi partimage (tuším, že je to součást clonezilla), co umí lzo kompresi (přepínač -z3). Je to neskutečně rychlé a přitom výsledný obraz je jen o málo větší než v případě defaultního gzipu, který trvá více než 2x dlouho i na nadupaných CPU.
Jinak Linux je lepší. Kolega původně chtěl klonovat i partition s Linuxem (který tam taky máme - stoje mají celkem 4 parition: Windows, Linux, klonovací Linux a swap), ale zjistil, že mnohem efektivnější je instalace každého stroje.No jak kdy. Pokud má člověk instalaci, která se už dost liší od defaultní instalace distribuce, tak se konovat (respektive kopírovat) rozhodně vyplatí. Navíc se mi osvědčilo, dávat linuxí boot loader (konkrétně grub) až do root partition s linuxem, přičemž výběr mezi systémy řeší hlavní boot loader v mbr (máme vlastní, který dokáží obsluhovat i nevidomí). Výhoda je, že po překlonování partition s linuxem, se rovnou vytvoří i bootloader a není potřeba ho extra zapisovat a konfigurovat. Hlavnímu loaderu je pak úplně fuk, jestli ve zvolené partition k bootování je linux nebo wokna. Další výhoda je, že když distribuce upgraduje jádro nebo rovnou i bootloader, tak nemůže ovlivnit ostatní systémy ani mbr, protože se vrtá jenom ve svém bootloaderu ve své partition.
Tiskni
Sdílej: