Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
/dev/hda1
ale kompletní /dev/hda
přes např. dd
. Pak bude celý disk po obnově v naprosto stejném stavu jako předtím (obnoví se bootsector, tabulka oddílů ...) nezávisle na souborovém systému.
Nabootoval bych z liveCD nebo ze sítě a pak něco jako:
dd if=/dev/hda | gzip > /mnt/net/zaloha.bin
Data se nejlepší sypat na externí disk nebo třeba přes NFS na jiný počítač.
sfdisk -d /dev/sda > /cesta/table-backupNavíc doporučuju používat opatchovanou verzi partimage (tuším, že je to součást clonezilla), co umí lzo kompresi (přepínač -z3). Je to neskutečně rychlé a přitom výsledný obraz je jen o málo větší než v případě defaultního gzipu, který trvá více než 2x dlouho i na nadupaných CPU.
Jinak Linux je lepší. Kolega původně chtěl klonovat i partition s Linuxem (který tam taky máme - stoje mají celkem 4 parition: Windows, Linux, klonovací Linux a swap), ale zjistil, že mnohem efektivnější je instalace každého stroje.No jak kdy. Pokud má člověk instalaci, která se už dost liší od defaultní instalace distribuce, tak se konovat (respektive kopírovat) rozhodně vyplatí. Navíc se mi osvědčilo, dávat linuxí boot loader (konkrétně grub) až do root partition s linuxem, přičemž výběr mezi systémy řeší hlavní boot loader v mbr (máme vlastní, který dokáží obsluhovat i nevidomí). Výhoda je, že po překlonování partition s linuxem, se rovnou vytvoří i bootloader a není potřeba ho extra zapisovat a konfigurovat. Hlavnímu loaderu je pak úplně fuk, jestli ve zvolené partition k bootování je linux nebo wokna. Další výhoda je, že když distribuce upgraduje jádro nebo rovnou i bootloader, tak nemůže ovlivnit ostatní systémy ani mbr, protože se vrtá jenom ve svém bootloaderu ve své partition.
Tiskni
Sdílej: