Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
RewriteEngine On RewriteRule nazevB nazevAjenze to nefunguje (predchozi je na zacatku konfiguraku, hned po direktive NameVirtualHost a je mimo jakykoli Virtualhost). Diky, David
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.fotkyzcest.cz
RewriteRule ^(.*)$ http://www.fotkyzcest.net/$1 [R=301,QSA,L]
</IfModule>
. Na hostingu mě do httpd.conf nepustí (což se jim nedivím), proto ten .htaccess.
wwww.nazevB.domena.cz na www.nazevA.domena.cz nazevB.domena.cz na nazevA.domena.cz tonda.nazevB.domena.cz na tonda.nazevA.domena.cz nazevB.domena.cz/neco na nazevA.domena.cz/necoatp.
Mod_rewrite umí měnit i část před lomítkem, pak nejde o podsunutí stránky, ale o přesměrování, viz ten můj příklad a [R=301]. Ale to co chcete není asi moc obvyklé a nikdo si taková pravidla zatím nepsal, takže nezbyde než si potrápit mozkové závity sám. Zkuste se podívat sem:
http://interval.cz/serialy/mod-rewrite-pro-hezka-url/
http://www.jakpsatweb.cz/server/mod-rewrite.html
http://www.jakpsatweb.cz/server/mod_rewrite/mod-rewrite-priklady.html
RewriteRule je samotné pravidlo a RewriteCond umožní pravidlo provést při splnění určité podmínky (podmínek), v obojím se používají regulární výrazy (.* je jakýkoliv text, ^ je začátek řádky). Zkuste se odrazit od:
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^.*nazevB.domena.cz
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(.*)nazevA.domena.cz
RewriteRule ^(.*)$ http://%1nazevB.domena.cz/$1 [R=301,QSA,L]
Je to co mě teď napadlo, tedy jen nasměrování bez záruky. První RewriteCond testuje, jestli už jdu na nazevB.domena.cz, pokud ano, končím (je tam !). Následuje AND a druhé RewriteCond testuje, jestli je v HTTP_HOST nazevA.domena.cz a jestli mu i něco předchází, pokud ano, díky () si zapamatuje (mělo by být v %1, to právě nevím) co předchází a jde na RewriteRule. Tam si jen zapamatuju co je za lomítkem (budu to mít v $1) a provedu složení výsledného url a přesměrování (R v hranatých závorkách je přesměrování, QSA připojí parametry předávané pomocí GET a L značí poslední pravidlo).
Zkuste sem pak ty pravidla dát, ať je řešení navždy v archivu.
VirtualHost *
ServerName *.nazevA.domena.cz
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(.*)nazevA\.domena\.cz [NC]
RewriteRule ^/(.*)$ http://%1nazevB.domena.cz/$1 [R=301,QSA,L]
/VirtualHost
Takze to Jenik: s tim %1 si mel pravdu, moc dekuju. Bohuzel mi apache bezi tak 2min a pak padne :(. Bez tohohle virtualhostu bezi normalne, tezko rict, jestli je problem v tom virtual hostu, ci je problem v apache (neni distribucni, ale kompilovany).
Tiskni
Sdílej: