Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Také nevím, jak se dostat do BIOSU VMware a přinutit Virtuální PC, aby nejprve bootovalo z CD - klávesu F2 mi to ignoruje.
Klávesa F2 mi vždycky fungovala, ale musí se stisknout včas (dokud je tam ta obrazovka s logem VMware). Jinak na nabootování z CD stačí stiskout Esc a vybrat příslušnou položku z menu.
Jo, jenže já, když nabootuju z live CD, při instalaci udělám rozdělení disku, řekne mi to, že nejlépe znovu restartovat, a to už se to zasekne a z CD to podruhé nebootuje.
Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že podruhé už se snaží bootovat z disku, kde ale není žádný bootloader. Použijte Escape a zvolte boot z CD, jak jsem vám radil.
Nebo by stačilo vědět, jak ho donutit číst virtuální disk jako hda. Ale jak?
Třeba tak, že při vytváření virtuálního disku zvolíte IDE místo SCSI. Ale jen pokud ta distribuce nepoužívá libata. Silně ovšem pochybuji, že dnes existuje distribuce, která by nebyla schopna instalace na SCSI (a tedy ani SATA) disk.
To mi také umožnilo vybrat pro simulaci Virtual Machine - v oddělení Linux - Mandriva Linux.
To určitě ne, výběr nabízených systémů nezávisí na tom, co jste dělal s virtuálním diskem.
Takže teď nevím, zda úspěch je ve zvolení Linux - Mandriva Linux…
Na tom to nezáleží, když tam zadáte jiný systém, bude sice běh guest systému o chloupek méně efektivní (pochybuji ale, že to bude měřitelné), ale běhat bude. Jen když zvolíte 32-bitový systém, nenechá vás to do něj instalovat 64-bitový (a vůbec spouštět 64-bitový kód), ale jinak je to jedno.
…a nebo ve zformátování disku či obojím
Teoreticky ano, ale to jedině v případě, že by si instalátor neporadil s nerozděleným diskem, o čemž pochybuji. Osobně bych sázel na to, že jste neklikl včas do okna, takže tu F12 dostával host a ne guest (není na to zrovna moc času a když uživatel není připravený, snadno se to nestihne).
Tiskni
Sdílej: