Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Popis: Zprovoznil gnokii a xgnokii, vše se zdá normálně fungovat. Stáhl jsem si adresář ze SIM karty a telefonu, zobrazil se přesně tak, jak v telefonu. Uložil do souboru. Ukončil xgnokii. Spustil xgnokii. Načetl prvně uložený soubor. Za správnými znaky jmen se objevily nesmyslné znaky, které byly snad části jiných jmen i netištitelné znaky vyjadřené obdelničkem. Stejně tak i za některými telefoními čísly. Díval jsem se do onoho uloženého souboru hexeditorem, abych skutčně viděl, co je v něm, vše vypadá v pořádku např.
Hr budka dd;+420581614621;ME;85;5;11;6;2;+420581614621výsledek vypadá jako by byl zapsaný do neinicializovaného stringu, ne použitím strcpy(); ale znak po znaku bez ukončení \0. (příklad raději neuvedu, abych nerozhodil HTML)
Pravda je, že používám 6210 bez češtiny a proto jsem si česká jména značil vlastním systémem připomínající podmnožinu kodování Kamenických, samozřejmě jen ty znaky, které mě telefon dovolil. Teď jsem chtěl přejít na 6310 a chtěl přenést adresář mezi telefony, protože SIMka nestačí. Spouštěl jsem xgnokii ze shellu a unset_l veškeré locales. Nepomohlo. Setkal se někdo s podobnými problémy a vyřešil je nějak?
Distribuce
Aurox Linux release 10.3 (Zircon)
Kernel 2.6.10-10.3.aur.2 on an i686
GNOKII Version 0.6.3 z gnokii-0.6.3-10.1.aur.2
xgnokii version 20030104
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: