Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
obexftp -b 00:18:13:69:ee:bb -B 6 -l/
můžu vylistovat kořenový adresář mobilu:Browsing 00:18:13:69:EE:BB ...
Channel: 6
Connecting...done
Receiving "/"... Sending ""... done
< ?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?\>
<\!DOCTYPE folder-listing SYSTEM "obex-folder-listing.dtd"\>
<--
XML Coder, Apr 10 2006, 21:03:28, (C) 2001 Sony Ericsson Mobile Communications AB
--\>
< folder-listing version="1.0"\>< folder name="Paměť telefonu"/\>
< folder name="Paměťová karta"/\>
\<\/folder-listing\>
done
Disconnecting...done
obexftp -b 00:18:13:69:ee:bb -B 6 -l/Paměťová\ karta/
Browsing 00:18:13:69:EE:BB ...
Channel: 6
Connecting...done
Receiving "/Paměťová karta/"...
Sending ""... Sending "Paměťová karta"...
failed: /Paměťová karta/
failed: /Paměťová karta/
Disconnecting...done
kfmclient --noninteractive move "obex://[00:18:13:69:ee:bb]:6/Paměťová karta/DCIM/100MSDCF/DSC00152.JPG" $HOME/DSC.JPG
mount -t fuse "obexfs#-t /dev/rfcomm0 -B6" -o nonempty /mnt/mobil-bt nebo /etc/fstab: obexfs#-t/dev/rfcomm0 /mnt/mobil-bt fuse noauto,user,nonempty,fsname=obexfs#-t/dev/rfcomm0 0 0sice systém při bootování řve že je řádek ve špatném formátu, ale toho si nevšímám. Problém mám s velikostí znaků ve jménech souborů -- většinou to mountuju přes kabel, tam jsou názvy malá písmena, ale při mountování přes BT / obexfs to je trochu jako DOS -- třeba v názvech fotek jsou velká :( S češtinou problémy nemám na té úrovni, že bych se nedostal do adresáře, ale občas třeba mp3 se v mobilu zobrazují špatně, to jsem ještě nevychytal :)
fuse
.
# rfcomm bind rfcomm0 00:11:22:AA:BB:CCNebo v případě Gentoo lze pro automatické bindování:
/etc/conf.d/bluetooth: # Bind rfcomm devices (allowed values are "true" and "false") RFCOMM_ENABLE=true # Config file for rfcomm RFCOMM_CONFIG="/etc/bluetooth/rfcomm.conf" /etc/bluetooth/rfcomm.conf rfcomm0 { bind yes; device 00:11:22:AA:BB:CC; channel 1; comment "naxphone"; }
/etc/udev/rules.d/70-bluetooth.rules: # uncomment this if you have configured an automatic rfcomm-bind in /etc/bluetooth/rfcomm.conf KERNEL=="rfcomm*", NAME="%k" GROUP="uucp" MODE="0660" OPTIONS="resmgr"
~/.gammurc
:
[gammu] port=bluetooth adresa telefonu connection=blueobex(pro Sony-Ericsson je lepší volba
connection=blueat
). Pak již jen gammu getfilesystem
, gammu getfiles /cesta/k/souboru
atd.
Tiskni
Sdílej: