Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
obexftp -b 00:18:13:69:ee:bb -B 6 -l/
můžu vylistovat kořenový adresář mobilu:Browsing 00:18:13:69:EE:BB ...
Channel: 6
Connecting...done
Receiving "/"... Sending ""... done
< ?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?\>
<\!DOCTYPE folder-listing SYSTEM "obex-folder-listing.dtd"\>
<--
XML Coder, Apr 10 2006, 21:03:28, (C) 2001 Sony Ericsson Mobile Communications AB
--\>
< folder-listing version="1.0"\>< folder name="Paměť telefonu"/\>
< folder name="Paměťová karta"/\>
\<\/folder-listing\>
done
Disconnecting...done
obexftp -b 00:18:13:69:ee:bb -B 6 -l/Paměťová\ karta/
Browsing 00:18:13:69:EE:BB ...
Channel: 6
Connecting...done
Receiving "/Paměťová karta/"...
Sending ""... Sending "Paměťová karta"...
failed: /Paměťová karta/
failed: /Paměťová karta/
Disconnecting...done
kfmclient --noninteractive move "obex://[00:18:13:69:ee:bb]:6/Paměťová karta/DCIM/100MSDCF/DSC00152.JPG" $HOME/DSC.JPG
mount -t fuse "obexfs#-t /dev/rfcomm0 -B6" -o nonempty /mnt/mobil-bt nebo /etc/fstab: obexfs#-t/dev/rfcomm0 /mnt/mobil-bt fuse noauto,user,nonempty,fsname=obexfs#-t/dev/rfcomm0 0 0sice systém při bootování řve že je řádek ve špatném formátu, ale toho si nevšímám. Problém mám s velikostí znaků ve jménech souborů -- většinou to mountuju přes kabel, tam jsou názvy malá písmena, ale při mountování přes BT / obexfs to je trochu jako DOS -- třeba v názvech fotek jsou velká :( S češtinou problémy nemám na té úrovni, že bych se nedostal do adresáře, ale občas třeba mp3 se v mobilu zobrazují špatně, to jsem ještě nevychytal :)
fuse
.
# rfcomm bind rfcomm0 00:11:22:AA:BB:CCNebo v případě Gentoo lze pro automatické bindování:
/etc/conf.d/bluetooth: # Bind rfcomm devices (allowed values are "true" and "false") RFCOMM_ENABLE=true # Config file for rfcomm RFCOMM_CONFIG="/etc/bluetooth/rfcomm.conf" /etc/bluetooth/rfcomm.conf rfcomm0 { bind yes; device 00:11:22:AA:BB:CC; channel 1; comment "naxphone"; }
/etc/udev/rules.d/70-bluetooth.rules: # uncomment this if you have configured an automatic rfcomm-bind in /etc/bluetooth/rfcomm.conf KERNEL=="rfcomm*", NAME="%k" GROUP="uucp" MODE="0660" OPTIONS="resmgr"
~/.gammurc
:
[gammu] port=bluetooth adresa telefonu connection=blueobex(pro Sony-Ericsson je lepší volba
connection=blueat
). Pak již jen gammu getfilesystem
, gammu getfiles /cesta/k/souboru
atd.
Tiskni
Sdílej: