Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/boot
a soubor /boot/grub/menu.lst
. Pokud ti nebude stačit následující, publikuj ho tady i s výpisem adresáře /boot/grub
(možná půjdu spát dřív než to uděláš, ale potenciální poradci výpisy určitě ocení)./boot/grub
spusť v konsole grub a pak zadej root (hd0,2)
, měl bys dostat hlášku o jaký filesystém se jedná a tom (tuším), že stage1 bylo nalezeno. Pokud ano, zadej setup (hd0)
, to zajistí, že se grub zapíše do MBR disku sda. Obvykle je to spolehlivější než používat nějaké skripty jako třeba grub-install
v Suse.
[root@localhost root]# ls /mnt/sda3/boot/grub device.map ffs_stage1_5 menu.lst.old stage2 device.map.old iso9660_stage1_5 minix_stage1_5 ufs2_stage1_5 e2fs_stage1_5 jfs_stage1_5 reiserfs_stage1_5 vstafs_stage1_5 fat_stage1_5 menu.lst stage1 xfs_stage1_5 Dál přikládám menu.lst default 0 timeout 8 ##YaST - generic_mbr gfxmenu (hd0,2)/boot/message ##YaST - activate ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux### title openSUSE 10.2 root (hd0,2) kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda3 resume=/dev/sda3 splash=silent showopts elevator= initrd /boot/initrd ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows ### title Windows XP rootnoverify (hd0,0) makeactive chainloader (hd0,0)+1 ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: floppy### title Disketa rootnoverify (hd0,0) chainloader (fd0)+1 ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe### title Failsafe root (hd0,2) kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda3 showopts ide=nodma apm=off acpi=off noresume nosmp noapic maxcpus=0 edd=off 3 initrd /boot/initrdPodle mě, na nich není nic divného, tak mě opravdu nenapadá, co bych dělal špatně.
Když už sem píši. Suse sice najede, ale jen v rootovském režimu a vyhauze hlášku, že nemůže spustit kstartupconfig. Co s tím, měl jsem a mám /home na zvláštním oddíle. Teď sda6 a nastaveno jsem měl automatické přihlašování. Jiného uživatele než root teď nepřihlásím.
Předem děkuji./dev/sda3 / reiserfs defaults 1 1 /dev/fd0 /media/floppy auto noauto,user,sync 0 0 /dev/sda1 /windows/C vfat users,gid=users,umask=0002,utf8=true 0 0 /dev/sda5 swap swap default 0 0 /dev/sda6 /home auto noauto,user 0 0 /dev/sda7 /windows/D vfat users,gid=users,umask=0002,utf8=true 0 0 devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0Původního uživatele bych mazal nerad, abych nepřišel o poštu a podobně. Zdá se, že Kmail je na tyhle změny mimořádně citlivý a nemusel bych si toho taky už moc přečíst. Pokud jsem systém přinstaloval a nechal /home/user, šlo vždycky přečíst jen asi posledních 30 mailů. Ten zbytek ne a ne. Teď už jsem se snažil nastavit, aby se pošta neukládala šifrovaně,ale stejně nevím, jestli jsem uspěl. Snad ano, když zachovám původní systém i uživatele. Automatické přihlašování preferuji, protože jsem na počítači sám a je to jen domácí PC. Dneska sice člověk nikdy neví, ale myslím, že moje maily si Bush u snídaně rozhodně nečte.
/home
"auto"
místo "noauto"
, aby se mountovalo automaticky po nabootování.
/home
dát místo noauto,user
jenom defaults
.Děkuji. Úplně stačilo to auto. Je po všech problémech, o kterých jsem si myslel, že budou na hodně dlouho. Zůstavá jen nefunkční Grub z distribuce, ale to bude asi na déle. Už jsem Suse i aktualizoval a všechno šlo, jak má. Maily jsou čitelné. Na disk, kde byl původní Suse, jsem nainstaloval na pokusy Debian. Nesmazal jsem starý home a i pod Debianem jsou maily čitelné. Pravda je, že používá stejné KDE. Docela bych přivítal nějaký typ, do jakého formátu a jak nejefektivněji vyexportovat maily z Kmailu, aby byly bez problémů čitelné po přeinstalaci. Jiného klienta zkoušet nechci. Píši často ve více jazycích a Kmail dokáže po kliknutí na příslušný slovník kontrolovat pravopis.
Mimochodem. Automatické přihlášení vybraného uživatele díky KDE funguje i pod Debianem. Teď už mi zbývá jenom balíčkovací systém. Debian má snad nejhorší instalaci, s jakou jsem se setkal a zatím se mi nepodařilo najít obstojného grafického správce balíčků. I Slackware byl na tohle jednodušší. Tam byl ale zase problém samotný balíčkovací systém. To už sem ale nepatří.
Ještě jednou děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej: