Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Fedora...Zda se mi dost malo inovativni.
...teď jsem se docela nakop, asi pošlu mladou ke tchíni, vychladim pár staráčů co mi kolega přivez z CZ a konečně prubnu ten DebianROFL
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
...používám Dappera, protože novější verze mi přijdou rozežrané a nedotažené...A právě proto je Dapper Long-Term-Support verzí. Rozhodně není zastaralý. Nahrazen má týt až verzí Gutsy+1 LTS, takže příští jaro. Aby mohla být příští LTS verze opět tak dotažená, musí být nějaké předchozí verze dotaženy o něco míň. Tak prostě funguje vývoj. Tím že Ubuntu vydává často přičemž přináší novinky (pro někoho dotažené dost, pro někoho míň), dle mého skromného názoru, popohání pokrok. Ti co nechtějí být krysami tohoto pokroku, mohou sáhnout po Ubuntu LTS, nebo po stabilním Debianu.
A právě proto je Dapper Long-Term-Support verzí. Rozhodně není zastaralý. Nahrazen má týt až verzí Gutsy+1 LTS, takže příští jaro. Aby mohla být příští LTS verze opět tak dotažená, musí být nějaké předchozí verze dotaženy o něco míň. Tak prostě funguje vývoj. Tím že Ubuntu vydává často přičemž přináší novinky (pro někoho dotažené dost, pro někoho míň), dle mého skromného názoru, popohání pokrok. Ti co nechtějí být krysami tohoto pokroku, mohou sáhnout po Ubuntu LTS, nebo po stabilním Debianu.Jak jste na to přišel? Běžná a LTS vydání jsou kvalitativně stejná, rozdíl je pouze v době podpory.
The next Ubuntu release, code-named Hardy Heron and set for a 2008 release,will be what Canonical refers to as a Long Term Support (LTS) release and will be supported for five years. Though the next release will receive more support, Shuttleworth was quick to note that it doesn't mean that the Gutsy Gibbon isn't as good a release. "For LTS we make a concerted effort to certify ISV applications and server models," Shuttleworth said. "There is no quality difference; it's just a supported timeframe difference."Ubuntu's Gutsy Move (InternetNews)
Mandriva: + lepsi prace se zavislostmi + detailnejsi moznosti nastaveni + vice balicku v balickovaci - pomalejsi balickovac - nevzhledne prostredi - ani po uporne praci se mi nepodarilo zprovoznit pouhe ovladace graficke karty NVidia, natoz akcelerovany desktop, ci neco podobneho - stale s tim byly nejake problemy SuSE: + vlastni menu (pozice Windows startu, omlouvam se, ze to neumim nazvat linuxovym pojmem) - prehledne, integrovane vyhledavani, nedovedu si vynachvalit + bezproblemova instalace grafickych ovladacu, pomerne jednoduche zprovozneni xgl a Compiz Fusion - mys Logitech MX 518 sice rozezna, ale tlacitka proste nefunguji, jak by mely - naprava vyzadovala pro me pomerne dlouhe vyhledavani a rucni upravu configu - pomaly boot, je tam nejaka chyba s ata2 zarizenim (pravdepodobne integrovany IDE radic JMicron me desky Asus P5W DH Deluxe zaziva nejaky konflikt) - zatim nejak nemam cas ani potrebu to resit, ale boot 2 minuty by byl pro me neprijemny, kdybych pouzival SuSE jako primarni system - pri instalaci vytvoril GRUB spatny odkaz na disk a SuSE tedy nemohlo nabootovat - musel jsem "hadat", jak si instalator disky oznacil a pak az jsem byl schopen nabootovat a nasledne upravit konfiguracni soubor na spravnou hodnotuIkdyz mam tedy u SuSE vice minusu, musim rici, ze je pro me jeho pouzivani o nekolik trid pohodlnejsi a nebyt navykly na komercni konkurenci, byl bych schopen jej pouzivat i jako primarni system (po doreseni pomaleho bootu).
Tiskni
Sdílej: