abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Všem vše nejlepší do nového roku 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 13:33 | Zajímavý software

    Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.60. Vyzkoušet lze online demo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg na svém blogu informuje, že po strncpy() byla ze zdrojových kódů curlu odstraněna také všechna volání funkce strcpy(). Funkci strcpy() nahradili vlastní funkcí curlx_strcopy().

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:55 | IT novinky

    Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.12. 23:11 | IT novinky

    Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 14
    29.12. 15:55 | Komunita

    FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 7
    29.12. 15:44 | Zajímavý software

    K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (30%)
     (1%)
     (25%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (11%)
     (10%)
     (19%)
    Celkem 214 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 15:34
    Rozcestník

    Dotaz: PCMCIA a Express Card

    27.9.2007 19:41 Sajmon | skóre: 3
    PCMCIA a Express Card
    Přečteno: 11419×
    Zdravim rad by som sa opytal ako to je s tymito dvoma rozhraniami. Daktore notebooky obsahuju aj port pcmca aj expresscard. Moja otazka znie ze ci su tieto dve rozhrania v nejakom smere kompatibilne. Ze ci ked si napriklad kupim kartu pcmca ci ju budem moct pouzit v porte pre expresscard a naopak. Dakujem.

    Odpovědi

    27.9.2007 19:51 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCA a EXPRESS CARD
    Kompatibilní to není vůbec. PCMCIA se připojuje přes PCI sběrnici, exprescard přes PCI-Express nebo USB 2.0 (interní). Viděl jsem nějakou redukci: PCMCIA kartu, ke které se připojoval externí slot pro expresscard kartu (připojenou právě přes USB, zařízení, která by vyžadovala připojení k pci-e by asi nefungovala). Obráceně ne.

    Expreescard je novější a rychlejší, v PCMCIA zase půjdou všechny ty starší věci. Je to asi jako s PCI kartami a PCIE express x1 kartami, které se zatím moc nerozšířily. Pokud už nemáte nějaké pcmcia karty, které byste potřeboval, asi volte expresscard, protože má budoucnost a všechny současné věci do něj jsou (ethernet, wifi, bluetooth, čtečky, řadiče, tv, dokonce prý SSD disky).
    e.lisak avatar 27.9.2007 20:14 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCA a EXPRESS CARD
    Ono jeste navic existuji 2 verze "PCMCIA".
    Puvodni PCMCIA je zalozena na sbernici ISA: 16bit, frekvence ted nevim.
    Novejsi verze je CardBus - zalozena na PCI: 32bit, 33MHz.
    28.9.2007 05:49 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCA a EXPRESS CARD
    Ano pravda, ale ta 16bitová ISA se teď už vůbec nevyskytuje - když se říká PCMCIA, myslí se cardbus, i když je to špatně. Ale někdy tam píšou 32-bit PCMCIA.

    Jinak je ještě rozdělení na PCMCIA type I, type II, type III. Neplést si s tím 16bit/32bit, protože v tomto případě jde jenom o fyzickou tloušťku slotu. Směrem dolů je to kompatibilní - do "II" narvete i tenčejší "I". Type III se na noteboocích skoro nevyskytuje, používalo se to tuším jen výjimečně, na microharddisky IBM apod. (IIRC.)
    28.1.2008 15:17 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCA a EXPRESS CARD
    Type III sa vyskytuje na mnohych notebookoch - akurat na starsich. Spravidla byval vsade dvojity slot - bud na dve Type II karty alebo jednu Type III. Do Type III existuju disky a Xircom RealPort sietovky/modemy - priamo na karte je RJ-45/RJ-11 konektor - vobec nevytrca z notebooku.
    14.5.2008 14:56 Tom@$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCA a EXPRESS CARD
    ano, to jsem si myslel taky, ze 16b PCMCIA uz normalne davno k dostani v obchodech nejsou
    bohuzel ale treba t-mobile se na slovensku asi potrebuje zbavit zasob 16b PCMCIA karet na Flarion mobilni internet, takze je vesele prodava ;)
    cimz mi dosti zneprijemnil zivot, protoze mne ani nenapadlo, ze by to mohla byt 16b a koupil jsem si redukci PCMCIA->ExpressCard, ktera 16b PCMCIA nepodporuje

    a ted vseobecne...:

    PCMCIA karta -> ExpressCard slot redukce/adaptery se delaji ve dvou provedenich
    - levnejsi varianta (od 2000Kc), od vicero asi-pseudovyrobcu, !!! nepodporuje 16b PCMCIA !!!, provedeni: jeden kus - do ExpressCard slotu se strci adapter na jehoz druhem konci je slot pro 32b CardBus vycuhujici z notebooku -> img
    - drahsi varianta (od 3000Kc), asi jen od DuelAdapter, mela by podporovat 16b i 32b PCMCIA/CardBus, provedeni: dva kusy propojene kabelem - na jednom konci je karta ktera se zastrci do ExpressCard slotu a na druhem je slot pro PCMCIA/CardBus -> img

    opacna varianta, tj. ExpressCard 34mm karta (na 54mm jsem nevidel) -> 32b CardBus slot, je podstatne levnejsi (do 1000Kc), vyrabi ji jak DuelAdapter, tak dalsi vyrobci a je v provedeni, ze se ExpressCard karta zasouva primo do notebooku s CardBus slotem (16b PCMCIA je malo) -> img

    btw. 16b PCMCIA je lepe se vyhnout obloukem, jejich prenosova rychlost je v porovnani s 32b CardBus k placi
    napr. Ethernetova 100Mbps PCMCIA karta mi davala max 1-2MBps a CPU na 100%, s CardBusovou to zvladalo cca 8MBps a CPU se flakalo ;)
    27.9.2007 20:34 Sajmon | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCA a EXPRESS CARD
    dakujem za vysvetlenie. takto som to potreboval pocut.
    28.1.2008 10:29 sowak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCIA a Express Card
    http://mobil.idnes.cz/mate-notebook-se-slotem-expresscard-a-chcete-vyuzivat-pcmcia-karty-zname-reseni-gfc-/mob_denik.asp?c=A070417_191012_mob_denik_vok no taky sem si myslel ze pcmcia do expressu nejde ale.... viz link
    brk avatar 28.1.2008 19:11 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCIA a Express Card
    Drahé a nechutně velké. To už je lepší USB modem, který lze použít i u desktopu a má příjemnější rozměry něž tenhle "ruský dřevák". Měl jsem to v ruce a ve skutečnosti to vypadá ještě hůř než na tom obrázku.
    USE="-qt -kde"
    19.4.2008 12:47 bugs_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PCMCIA a Express Card
    Na doplnění bych uvedl, že existují redukce. Redukce aby šla dát Express karta do PCMCIA slotu je levnější, myslím tak kolem 600Kč. Redukce na to, aby šla dát PCMCIA karta do Express card slotu. Je bohužel o dost draší věc, kolem 3000Kč. Viz. "http://notebook.cz/clanky/prislusenstvi/2007/dueladapter-pcmcia-na-expresscad-notebooku" Jak hodně ty redukce fungují nevím, snad by ale měli.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.