Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.
Wayland kompozitor Labwc byl vydán ve verzi 0.20.0. Labwc je inspirován správcem oken Openbox. Postavený je na wlroots.
AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).
Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené
… více »Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.
Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.
Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.
Ověřování certifikátu SSL selhalo Certifikát SSL ssl.atlas.cz nemůže být ověřen z následujícího důvodu: unable to get local issuer certificate Certifikát serveru: Předmět: /C=CZ/ST=Prague/L=Prague/O=Atlas.cz/OU=IT/CN=ssl.atlas.cz Vydavatel: /C=ZA/ST=Western Cape/L=Cape Town/O=Thawte Consulting cc/OU=Certification Services Division/CN=Thawte Premium Server CA/emailAddress=premium-server@thawte.com Přijmete tento certifikát?Certifikát sice přijmout lze, ale klient si ho bohužel pamatuje jen pro jedno sezení. Podle nalezených odkazů, viz. např. SSL certificate verify failed (20: unable to get local issuer certificate), vede cesta k cíli uložením certifikátu ve formátu .pem do ~/.sylpheed-2.0/certs a spuštění příkazu c_rehash. Této problematice příliš nerozumím, nicméně jsem použil pošťáka Claws-mail, který dokáže ony certifikáty přijmout a uložit, k jejich uložení. získal jsem tedy:
$ ls ~/.claws-mail/certs/ imap.centrum.cz.993.cert ssl.atlas.cz.993.certZmiňované soubory jsem převedl? na požadovaný formát .pem pomocí
$ openssl x509 -inform DER -outform PEM <imap.centrum.cz.993.cert >imap.centrum.cz.993.pem $ openssl x509 -inform DER -outform PEM <ssl.atlas.cz.993.cert >ssl.atlas.cz.993.pema nakopíroval do ~/.sylpheed-2.0/certs, kde jsem pak spustil onen zmiňovaný c_rehash a získal nějaké symlinky na tyto soubory.
-rw-r--r-- 1 brouk users 2427 2007-09-30 10:31 imap.centrum.cz.993.pem -rw-r--r-- 1 brouk users 1233 2007-09-30 10:32 ssl.atlas.cz.993.pem lrwxrwxrwx 1 brouk users 23 2007-09-30 10:32 5711543f.0 -> imap.centrum.cz.993.pem lrwxrwxrwx 1 brouk users 20 2007-09-30 10:32 82f40e36.0 -> ssl.atlas.cz.993.pemBohužel jsem si příliš nepomohl a Sylpheed řve dál. Nemoli by jste mne prosím nakopnout, co dělám špatně, nebo co mám vlastně udělat?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: