abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1976 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: x1950 GT - kubuntu 7.10

    Adrin avatar 4.10.2007 10:46 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    x1950 GT - kubuntu 7.10
    Přečteno: 1129×
    Ahoj. Tak u mě došlo ke změně grafické karty z 9100 na x1950 GT s tím, že jde o cenově nejvýhodnější a současně dostatečně výkonou AGP kartu, ale po dvou dnech kolaborování stále nefunguje, tak jak má.

    Použil jsem následující postupy, protože open ovladače tuhle kartu ještě nepodporují:

    https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI Což fugovalo do chvíle spuštění 3D aplikací, kdy pak počítač po 2-5 minutách zamrzl (Snad nejde o hardwarový problém - kartu ještě pořádně zatížím ve windows)

    http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Feisty_Installation_Guide V tomto případě se vůbec nepodaří rozjet X-ka. Spadnou s kódem 11 bez hlášení jakého koli erroru (výpis posledních pár řádek /var/log/Xorg.0.log):
    (==) fglrx(0): Backing store disabled
    (==) fglrx(0): Silken mouse enabled
    (II) Loading extension FGLRXEXTENSION
    (II) Loading extension ATITVOUT
    (**) fglrx(0): Textured Video is enabled.
    (II) LoadModule: "glesx.so" (glesx)
    (WW) LoadModule: given non-canonical module name "glesx.so"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//glesx.so
    (II) Module glesx: vendor="X.Org Foundation"
    	compiled for 7.1.0, module version = 1.0.0
    	ABI class: X.Org Server Extension, version 0.3
    (II) Loading extension GLESX
    (II) fglrx(0): GLESX enableFlags = 16
    (II) fglrx(0): GLESX is enabled
    (II) fglrx(0): Using XFree86 Acceleration Architecture (XAA)
    	Screen to screen bit blits
    	Solid filled rectangles
    	8x8 mono pattern filled rectangles
    	Solid Lines
    	Dashed Lines
    	Offscreen Pixmaps
    	Setting up tile and stipple cache:
    		32 128x128 slots
    		8 256x256 slots
    (II) fglrx(0): Acceleration enabled
    (II) fglrx(0): X context handle = 0x1
    (II) fglrx(0): [DRI] installation complete
    (II) fglrx(0): Direct rendering enabled
    (==) fglrx(0): Using hardware cursor
    (==) RandR enabled
    (II) Initializing built-in extension MIT-SHM
    (II) Initializing built-in extension XInputExtension
    (II) Initializing built-in extension XTEST
    (II) Initializing built-in extension XKEYBOARD
    (II) Initializing built-in extension XC-APPGROUP
    (II) Initializing built-in extension XAccessControlExtension
    (II) Initializing built-in extension SECURITY
    (II) Initializing built-in extension XINERAMA
    (II) Initializing built-in extension XFIXES
    (II) Initializing built-in extension XFree86-Bigfont
    (II) Initializing built-in extension RENDER
    (II) Initializing built-in extension RANDR
    (II) Initializing built-in extension COMPOSITE
    (II) Initializing built-in extension DAMAGE
    (II) Initializing built-in extension XEVIE
    (II) Loading local sub module "GLcore"
    (II) LoadModule: "GLcore"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions//libGLcore.so
    (II) Module GLcore: vendor="X.Org Foundation"
    	compiled for 7.2.0, module version = 1.0.0
    	ABI class: X.Org Server Extension, version 0.3
    (II) GLX: Initialized MESA-PROXY GL provider for screen 0
    
    Backtrace:
    0: /usr/bin/X11/X(xf86SigHandler+0x81) [0x80c5d91]
    1: [0xffffe420]
    2: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5c44a24]
    3: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5c3e09c]
    4: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5bd13fb]
    5: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5be3196]
    6: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5bd03d9]
    7: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5bf9c12]
    8: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5be7ebd]
    9: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5be9469]
    10: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5b706e3]
    11: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5b65f88]
    12: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5b66670]
    13: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so(esutInit+0x74) [0xb5b65484]
    14: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so [0xb5b6117b]
    15: /usr/lib/xorg/modules//glesx.so(GlesxExtensionInit+0x9b) [0xb5b603fb]
    16: /usr/bin/X11/X(InitExtensions+0xa2) [0x80f4412]
    17: /usr/bin/X11/X(main+0x2af) [0x807459f]
    18: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6(__libc_start_main+0xdc) [0xb7d3bebc]
    19: /usr/bin/X11/X(FontFileCompleteXLFD+0x1e1) [0x8073ab1]
    
    Fatal server error:
    Caught signal 11.  Server aborting
    
    Nastavení /etc/X11/xorg.conf je následující:
    Section "ServerLayout"
      Identifier "Default Layout"
      screen 0 "Default Screen" 0 0
      InputDevice "Generic Keyboard"
      InputDevice "Configured Mouse"
    EndSection
    
    Section "Files"
      # path to defoma fonts
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/misc"
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/cyrillic"
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/100dpi/:unscaled"
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/75dpi/:unscaled"
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/Type1"
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/100dpi"
      FontPath "/usr/share/X11/fonts/75dpi"
      FontPath "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
    EndSection
    
    Section "Module"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
      Identifier "Generic Keyboard"
      Driver "kbd"
      option "CoreKeyboard"
      option "XkbRules" "xorg"
      option "XkbModel" "pc105"
      option "XkbLayout" "cz"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
      Identifier "Configured Mouse"
      Driver "mouse"
      option "CorePointer"
      option "Device" "/dev/input/mice"
      option "Protocol" "ExplorerPS/2"
      option "ZAxisMapping" "4 5"
      option "Emulate3Buttons" "true"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
      identifier "FlexScan F931"
      vendorname "Eizo"
      modelname "Eizo FlexScan"
      HorizSync 30.0-130.0
      VertRefresh 50.0-160.0
    EndSection
    
    Section "Device"
      identifier "X1950GT"
      boardname "ati"
      driver "fglrx"
      option "VideoOverlay" "on"
    EndSection
    
    Section "Screen"
      Identifier "Default Screen"
      Device "X1950GT"
      Monitor "FlexScan F931"
      DefaultDepth 24
      SubSection "Display"
        depth 24
        modes "1600x1200@85"
      EndSubSection
    EndSection
    
    Section "DRI"
      Mode 0666
    EndSection
    
    Section "Extensions"
      option "Composite" "Disable"
    EndSection
    
    Section "ServerFlags"
      option "AIGLX" "0"
    EndSection
    
    Jestli vás něco napadá, budu rád, za každou radu. Já už jsem v koncích. A na okraj už jen taková drobnost, na které jsem narazil:

    - soubor /usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so je link na neexistující soubor /usr/lib/dri/fglrx_dri.so

    Odpovědi

    andree avatar 4.10.2007 14:19 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: x1950 GT - kubuntu 7.10
    povedal by som, ze ten link bude dolezity... mas vobec niekde ten fglrx_dri.so? instalator (resp. balik) by ho mal dodat...

    inak nie je nic jednoduchsie - stiahnes instalator z ati.amd.com, spustis "./ati-installer --make-pkgs Ubuntu/7.04" (alebo nieco podobne), vyrobene baliky nainstalujes; potom tusim este treba ze `modules-assistant make fglrx` (na to mozno bude treba nejake baliky), z coho ti vznikne este balik s jadrovym modulom - nainstalujes, zavedies do jadra(resp. restartnes stroj), restartnes Xserver a hotovo... mozno to bude padat, ale tento zaklad instalacie vacsinou funguje bez problemov...
    Adrin avatar 4.10.2007 17:05 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Rozbalit Rozbalit vše Re: x1950 GT - kubuntu 7.10
    Ten fglrx_dri.so nikde neni. V repozitarich jsem ho nasel v nejakem baliku, ale na disku nikde neni. Co se tyka te instalace. To co popisujes, jsem presne udelal. Podle navodu. Vysledek jsem popsal :) Nekde je neco shnileho.
    Adrin avatar 6.10.2007 12:37 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Rozbalit Rozbalit vše Re: x1950 GT - kubuntu 7.10
    Tak problém se zdá být vyřešen. Provedl jsem stejný postup, jako je popsán zde: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Feisty_Installation_Guide, ale s tím, že jsem použil o něco starší driver: https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-8.40.4-x86.x86_64.run

    Pak už soubor fglrx_dri.so nechyběl a X-ka naběhla bez problému.

    Snad to někomu dalšímu ušetří práci :)
    andree avatar 6.10.2007 16:14 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: x1950 GT - kubuntu 7.10
    hmm, no ak si pouzival tu 8.41, tak je este kus experimentalna a urcena hlavne pre x2xxx karty... treba pockat na 8.42 (to robim ja) :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.