Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ale bohužel zázraky nečekej, spoustu věcí není zatím podporováno. Jako skoro u všeho od tajnůstkářských Ceativů :(Není to tak zlé. Podpora není a asi hodně dlouho nebude na samplovací frekvence vyšší než 44.1/48kHz, ale to je zatím spíš problém alsalib, která nejspíš není dostatečně připravená na karty s podobně divokým designem. Potom je potřeba akorát oddebugovat 24bit přehrávání na hw:0,2 a fyzické MIDI (tam je to asi celé otázka správného nastavení routování podle konkrétní karty, default zadrátovaný v ovladači je patrně 1820(M)). Jinak vlastně všechno chodí včetně digitálních I/O. Jako největší tajnůstkář se bohužel jeví vývojář alsa ovladače, který prakticky nekomunikuje, nereaguje na dotazy a dokonce ani na nabídky na pomoc. Respektive občas se někde vynoří, na něco zareaguje, ale pak zase zmizí a zásadní dotazy a připomínky nechá nezodpovězené. Mě popravdě tenhle jeho přístup dost otrávil a pdradil od snahy se v tom nějak víc angažovat.
V Totemu se přehrávání v pravidelných pauzách bohužel přerušuje , ale v Sound Juicer jde dobře a v Rythmboxu také funguje.To vypadá na různé nastavení samplovací frekvence v mixéru. Pokud je karta přepnutá na 48kHz a přehrávač tlačí 44.1kHz, výsledek je přerušovaný zvuk.
Jinak se chci zeptat , jestli je alespoň nějaká malá šance na podporu přehrávání a nahrávání 192 khz / 24 bitů.S podporou čehokoliv vyššího než 48kHz bych v dohledné době nepočítal. Leda, že by na tom dělal autor původního ovladače, což se obávám v tuhle chvíli nehrozí. Já to tam sám dodělat nedokážu, protože a) neumím programovat emu10k, což je pro podporu vyšších frekvencí nezbytně nutné (DSP a DMA totiž ve skutečnosti umí jenom 44.1 a 48kHz a vyšší frekvence se dosahují slepováním více streamů k sobě, tak se to tlačí přes DMA a alsalib si to zase nějak přebere), za b) vůbec nemám tušení, jestli alsa dokáže on the fly změnit počty kanálů a případně jak to workaroundovat. Jediné, co dokážu je routování kanálů pro 2x a 4x režimy (což už mám dávno hotové a zdá se, že to funguje). Jelikož to ale vypadá, že si k 1212m pořídím ještě 1616m do PCMCIA, tak se ještě asi intenzivněji podívám. Pokud bych mohl poprosit o vyzkoušení dvou věcí? 1. 24 bitové přehrávání na hw:0,2 (z apředokladu, že e-mu je hw:0). Mě to nefunguje. To zařízení sice jakoby existuje, ale nejde otevřít. Zkusil bych jack a/nebo aplay. 2. Co to udělá, když se frekvence během přehrávání přepne na "ADAT" a pak zase zpátky na interní? Začne to zase hrát nebo to úplně vyhnije a při pokusu o reload alsy začne oopsovat jádro?
Při přepínání frekvence mezi 48000 , 44100 , SPDIF , ADAT a zpátky nic nevytuhne , akorát to začne hrát trochu zrychleně - na těch 48000 khz. Při ADATu a SPDIF se začne zvuk přerušovat. Jakmile se to ale vrátí na 44100 khz tak to jede již normálně.Super, to je správné chování. Pokud není na ADAT a S/PDIF vstupech nic připojeného, podle čeho by se karta mohla synchronizovat, tak se to po chvilce přepne na defaultních 48k. Ještě bych poprosil o to 24bit přehrávání na hw:0,2. Díky moc.
aplay -vv -D plughw:0,2 nejakej.wavPřípadně to naklikat v qjacktl. 0,0 a 0,3 by každopádně fungovat mělo.
Tiskni
Sdílej: