Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
module-assistant build mesa-swx11-source The source tarball could not be found! Package mesa-swx11-source not installed? Running "m-a -f get mesa-swx11-source" may help. find: /usr/src/modules/mesa*: není souborem ani adresářem
module-assistant build xserver-xorg-video-via The source tarball could not be found! Package xserver-xorg-video-via not installed? Running "m-a -f get xserver-xorg-video-via" may help. find: /usr/src/modules/xserver*: není souborem ani adresářemOba balíčky jsou určitě nainstalované přes Synaptic. Je module-assistant to pravé, přes co kompilovat? Celkem snadno jsem přes něj zkompiloval zdrojáky ovladačů pro Asus WL-130b. Přesněji rt2400 a rt2x00. rt2400 při pokusu o konfiguraci tuhnul. rt2x00 vypadá nadějněji
eth1 IEEE 802.11b Frequency:2.412 GHz RTS thr:off Fragment thr=2346 B wlan0_rename IEEE 802.11b ESSID:"" Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: Not-Associated RTS thr:off Fragment thr=2346 B Encryption key:offPodle mě je ovladač v pořádku. Jak případně zkompilovat zdrojový balíček bez module-assistant ? Pokud se mi podařilo zjistit, mělo by stačit při instalaci zadat apt-get -b install, ale nedaří se. Jak zjistit jméno ovladače, který balíček poskytuje nebo by měl poskytovat? V dokumentaci některých balíčků jsem to našel v Readme, ale u jiných jsem nebyl úspěšný. Možná jsem jen špatně hledal.
Ještě jeden dotaz úplně mimo. Nikdy jsem nekonfiguroval přes iwconfig. Jaké zadat v mém případě jméno zařízení při zadávání iwconfig moje zařízení a například ESSID? Ať dám eth1 nebo wlan0, vždycky se vypíše error a neznámé zařízení. Je to maličkost, ale zatím jsem na to nepřišel
Předem děkuji za odpovědi.
Tiskni
Sdílej: